Zgled sem vam dal

Prispevek lahko poslušate v spodnjem predvajalniku.
Temen prostor. Zaprta vrata in polna miza. Veselje pomešano z žalostjo, strahom in negotovostjo. Jezus in učenci – Bog in ljudje.
Predstavljam si, da sem tudi jaz z Jezusom v istem
Pri zadnji večerji Jezus učencem umije noge. Noge so gostom navadno umivali sužnji, Jezus pa učence s tem dejanjem uči služenja in ponižnosti. Umivanje nog predstavlja povabilo k ljubezni do bližnjega v nesebičnem služenju.
Pred trpljenjem, ko se Jezus poslavlja, učencem kot bistveno navodilo, kot nekaj, po čemer se bodo ločili od sveta, izroča zapoved ljubezni. Sama to vidim kot veliko odgovornost, naloga res ni preprosta. Si kdaj pomislil, da bi umil noge nekomu, s katerim sta že dolgo v slabših odnosih? Bi se lahko spustil tako nizko in opravil strežniško delo? Težko je pasti pred nekom na kolena in mu umiti noge. Če se zmorem skloniti pred sočlovekom, se tako ponižati, da pred njim pokleknem in mu umijem nogo, vzamem Jezusov zgled zares. Tako ima moja ljubezen res velik doseg.
Priznam, meni bi 
Jezus želi, da Ga posnemam, da delam tako kot On. Pri zadnji večerji namreč učencem naroča: »To delajte v moj spomin!« Zakaj?
No, verjetno ne le zato, da bi se le ohranil spomin Nanj. V teh besedah vidim dve naročili. Najpomembnejše se mi zdi, da nam Jezus s temi besedami naroča, naj delamo to, kar dela On. Naj se darujemo, kot se On daruje v sveti evharistiji in kot se bo naslednji dan na križu. In kot je to že nakazal pri umivanju nog. Pravi namreč: »Zgled sem vam dal …« (Jn 13,15). Na nas pa ostane, da to delamo v Njegov spomin.
Drugo naročilo, k
Kaj pa je pri tem moja naloga poleg tega, da se tudi jaz darujem za druge in jim odpuščam? Navsezadnje v evharistiji prejemam živega Jezusa – takrat lahko resnično začutim, da sva v istem prostoru, da sva eno. Tu se Jezus ponovno poniža, tako kot že ob rojstvu, ob umivanju nog in na križu, da Ga lahko sprejmem v svoje srce.
Na koncu je odločitev moja. Sprejemam Njegovo daritev ali se zanjo ne zmenim? Sprejemam Njegovo ljubezen in žrtev? Jezus mi v vsem daje zgled, moja pa je izbira, ali Mu bom sledila ali ne. Ni mi treba biti popolna, daleč od tega. Potrebujem samo voljo, željo in trud. In to, da rečem: »DA, Jezus, Ti si prava pot, Tebi bom sledil/-a!«
Petra Skubic
Preberite več o avtorju




