Libanon: Pomoč salezijancev in mladih prostovoljcev

Objavljeno: 19. 08. 2020

|

Kategorije: Cerkev po svetu

<em>Libanon</em>: <strong>Pomoč salezijancev</strong> in mladih prostovoljcev

Po močni eksploziji, ki je 4. avgusta odjeknila v Bejrutu, so salezijanci iz mesta Žbejl skupaj z mladimi animatorji takoj priskočili na pomoč prizadetim družinam. V svojem centru so sprejeli ljudi, ki so ostali brez domov, zagotovili pa so tudi medicinsko pomoč in hrano. Njihovo delo zadnjih dveh tednov je v pogovoru za Radio Vatikan predstavil salezijanec Simon Zakerian, ki je odgovoren za Don Boskove misijone v Libanonu.

Takoj po eksploziji z mladimi na pomoč

»Salezijanci smo v mestu Žbejl, blizu Biblosa, eksplozija pa je odjeknila v bejrutskem pristanišču, ki je od nas oddaljeno približno 40 kilometrov. Salezijanski animatorji smo skupaj z mladimi takoj odšli na prizorišče, da bi pomagali pri odpravljanju posledic, nudili psihološko oporo in razdelili pakete s hrano.«

V Centru don Bosko sprejeli družine

»Odprli smo tudi naš Center don Bosko, v katerem smo sprejeli družine, kot je storila tudi Škofija Žbejl, vendar pa jih ni prišlo veliko. Večina družin je ostala na svojih domovih, ne želijo jih zapustiti. Začeli so jih popravljati s pomočjo različnih ustanov. Pojavile so se namreč nekatere skupine, ki želijo izkoristiti situacijo in kupiti poškodovane nepremičnine. Na to je opozoril tudi maronitski patriarh, ki je ljudi pozval, naj ne prodajajo svojih domov, ter zagotovil, da bo Cerkev tudi s pomočjo vlade iskala načine, kako jim pomagati.«

Najpomembneje je prisluhniti ljudem

»Mi v prvi vrsti pomagamo na ta način, da obiskujemo družine in jim prisluhnemo, saj v tem trenutku zelo potrebujejo bližino. Naslednji korak je ta, da jim izročimo pakete s hrano in z drugimi nujnimi potrebščinami. Nato pa preverimo, kdo potrebuje pomoč pri obnovi oken, vrat in jim jih priskrbimo; tako do neke mere spremljamo tudi obnovitvena dela domov.«

Situacija v državi težka že pred eksplozijo

Zakerian je spomnil, da je bila že pred eksplozijo situacija v državi izredno težka zaradi ekonomske in politične krize ter korupcije: »Število revnih se je izredno povečalo, srednji sloj ne obstaja več, stopnja brezposelnosti je zelo visoka. Ljudje so šli na ulice, da so izrazili svoje nezadovoljstvo. Salezijanci imamo tehnično šolo z 200 dijaki in vsak dan kot direktor sprejemam mnoge družine, ki žalostne pripovedujejo, da ne morejo več zagotoviti šolanja za svoje otroke, ker nimajo denarja, mnogi so izgubili službe. Poleg vseh teh težav pa je tudi k nam prišel covid-19, kar je situacijo še poslabšalo, med ljudmi se je prav tako začel širiti strah, saj ne čutijo, da so v državi varni.«

Znamenja upanja: mladi prostovoljci, papeževa bližina

Pomembna znamenja upanja so v tem času prepoznali preko solidarnosti različnih skupin mladih, predvsem kristjanov, ki so priskočili na pomoč ljudem v najbolj poškodovanih predelih Bejruta. Tudi bližina, ki jim jo je izrazil sveti oče, je bila velika tolažba za celotno družbo: »V Libanonu ima papež vedno zelo pozitiven in pomemben vpliv. Njegove besede bližine so bile velika spodbuda ne le za državo samo, ampak tudi  za celotno mednarodno skupnost, naj ji bo blizu. Za nas je pomembno vedeti, da tudi v teh težkih trenutkih sveti oče ni pozabil na nas, na situacijo, v kateri živimo.«

 


Vir: Vatican News

Foto: Vatican News

Obj.: M. B.

Povej naprej.