Beseda starejšim, invalidom, bolnim in ne samo njim
Ena izmed knjig Boža Rustja nosi naslov Obrisal bo solze z njihovih oči. V tem jesenskem času, ko s strahom spremljamo porast obolelih, začenjamo mesec november s spominom Vseh svetih in vseh vernih rajnih; ob tem vas želim opogumiti z eno od zgodb omenjene knjige. Nosi naslov: Spodnja stran. Majhna deklica se je zvečer sprehajala z očetom. Gledala je v zvezde. Očarale so jo, a tega ni povedala. Ko jo je oče vprašal, o čem razmišlja, je odgovorila: »Če je že spodnja stran nebes tako lepa, kako lepa mora biti šele ona druga. Tam je mama in vem, kako rada ima lepe kraje.« Otrok, ki je hodil globoko zamišljen v ozvezdje, je tisti trenutek pomagal očetu na težki poti k Bogu.
Tudi sam čutim z vami in bi vam rad obrisal solze z vaših obrazov. Prepričan sem, da vam to storijo vaši najbližji. Tisti, ki potrebujete zdravstvene in druge usluge, vam to nudi osebje. Za duhovno spremljanje poskrbijo vaši duhovniki, ki vas smejo, kljub strožjim predpisom, obiskati na domu, da lahko vsaj za prvi petek sprejmete sv. obhajilo. V veliko duhovno spodbudo so vam vsakodnevne svete maše na radiu Ognjišče ob 19. uri. V novembru bodo iz mariborske stolnice. So pa tudi na TV Exodus-u. V rubriki »Priporočamo« boste lahko prebrali, da imate na voljo ob delavnikih kar štiri svete maše, seveda vsaj nekaj v neposrednem prenosu, ostale pa v ponavljanju. Ob nedeljah pa pet, prav tako samo nekatere v neposrednem prenosu. Posebno ne pozabite na sveto mašo iz mariborske stolnice ob nedeljah ob 10. uri. Vem, da starejši in bolni ne morete v cerkev, ne le v teh časih, ampak tudi sicer. Zato je prav, da se spomnimo škofov ordinarijev, ki so nam med drugim zapisali, da »spremljanje prenosa svete maše po spletu ali drugem mediju ne pomeni občestvenega in zakramentalnega obhajanja svete evharistije«. Na to morajo biti pozorni »zdravi«, da bodo šli v cerkev, ko bo to mogoče. Vsi upamo, da pride konec epidemije, kot se končata jesen in zima, kot se končajo tolike nevšečnosti v življenju, ne nazadnje tudi naše življenje samo. Opogumlja naj nas p. Ivan Marko Rupnik iz že omenjene knjige: »Vse, kar je zajeto v ljubezen, ne umrje, ampak ostane za večno življenje, ker ljubezen nikoli ne mine.«
V smislu besed iz knjige Razodetja: »Obrisal bo solze z njihovih oči in smrti ne bo več, pa tudi žalovanja, vpitja in bolečine ne bo več …« (Raz 21,4), vas pozdravljam in blagoslavljam.
Vaš bolniški duhovnik Miro Šlibar
Liturgični koledar
November 2020, Leto A/II
- november: Vsi sveti, Dan spomina na mrtve
- november: Spomin vseh vernih rajnih
- november: Prvi petek
- november: Prva sobota
- november: 32. nedelja med letom – zahvalna
- november: 33. nedelja med letom
- november: Darovanje Device Marije
- november: Kristus kralj vesoljstva
- november: Prva adventna nedelja
Molitveni nameni svetega očeta 2020
Zaupani njegovi svetovni mreži molitve
Apostolat molitve od vsega začetka, danes pa kot Papeževa svetovna mreža molitve, ki se posebej hrani z nameni, ki jih predlaga Sveti oče, ohranja in širi pobožnost Srca Jezusovega. Vabim vas, da se vsi, posebno starejši in bolni, pridružite tej molitvi.
Molitveni namen za november 2020
Umetna inteligenca. Molimo, da bi napredek na področju robotike in umetne inteligence redno služil človeku.
Priprošnjiki v sili
K nekaterim svetnikom so se ljudje v različnih boleznih in stiskah najpogosteje zatekali. Zanje se je uveljavil naziv »štirinajst priprošnjikov v sili«. Vsak mesec se bomo srečali z enim izmed njih. Za tisk jih pripravlja mag. Roman Starc, župnik stolne cerkve v Ljubljani.
Sveta Katarina Aleksandrijska, mučenka (3. stoletje, goduje 25. novembra)
Kljub temu da njena življenjska zgodba sloni predvsem na legendah, jo ima verno ljudstvo še danes v časteh in se ji priporoča v najrazličnejših zadevah. Bila naj bi lepotica, bogata in visoko izobražena, pa temu primerno tudi ponosna. Ženine je odbijala drugega za drugim, dokler ni nekoč v sanjah videla očarljivo kraljico z lepim in ljubeznivim otrokom v naročju. Kraljica je detetu pokazala na Katarino in ga vprašala, ali mu je všeč in bi jo hotel imeti za nevesto. Ta pa obrne svoj pogled od nje in odvrne, da ne, da ni lepa, ker še ni krščena. Sanje so Katarino tako prevzele, da se je dala poučiti v krščanstvu in krstiti. Po krstu so se sanje ponovile, tokrat pa se je dete samo sklonilo k njej in ji na prst nataknilo prstan, ki je ostal na njeni roki tudi potem, ko se je zbudila. Katarina je tako sklenila kot devica ostati Gospodova nevesta. Ker na ukaz in na prigovarjanje cesarja Maksencija ni hotela darovati poganskim bogovom, jo je dal zapreti v ječo in jo strahovito mučiti. Vse muke je na čudežen način prestala; kolo, na katerem so jo mučili, se je strlo, njegove bodice pa usmrtile mnogo vojakov. Ker ji ni mogel do živega, jo je dal obglaviti, pri tem pa je iz njenih žil namesto krvi priteklo mleko. Njene relikvije so prinesli na goro Sinaj, kjer še danes stoji samostan sv. Katarine.
Katarina Aleksandrijska je zavetnica številnih stanov: deklet, devic, zakonskih žena, učiteljev, študentov, teologov in filozofov, univerz in knjižnic, govornikov, bolniških uslužbencev, kolarjev, lončarjev, mlinarjev, ladjarjev, strojarjev, frizerjev, trgovcev z blagom, tiskarjev, čevljarjev, šivilj, advokatov in notarjev; je priprošnjica proti migreni in bolečinam v jeziku, zlasti pa se ji priporočajo za zdravo pamet. Upodobljena je s kolesom in mečem. Pri nas ji je posvečenih 31 cerkva.
Priporočamo
* Svete maše na radiu Ognjišče bodo v novembru iz mariborske stolnice ob 19h.
* Svete maše so na TV Exodus ob delavnik ob 6h, 12h, 18h in 24h; ob nedeljah pa ob 8.30h, 12h, 13h, 18h in 19h.
* Vsakodnevni rožni venec na radiu Ognjišče ob 5. uri.
* Vsako tretjo soboto v mesecu je na radiu Ognjišče Kateheza za bolnike. Tokrat bo 21. novembra ob 21. uri.
Tolažba iz Božje besede
»Česar oko ni videlo in uho ni slišalo in kar v človekovo srce ni prišlo, je Bog pripravil tistim, ki ga ljubijo« (1 Kor 2,9).
Nasmejmo se
Marjan Bunič, Radio Ognjišče, prirejeno
Mož nese težko omaro. Sosed ga vpraša, zakaj mu nihče ne pomaga. On pa odgovori, da mu sin pomaga: »Je v omari in drži predale.«
Starost. Teta vpraša nečaka, kaj misli, koliko naj bi bila stara. On pa ji odgovori: »Ne vem, znam šteti samo do 100.«
Gumbi. Prijatelj vpraša moža, ki šiva gumbe, če se ni poročil, da mora šivati gumbe. On pa: »Ali misliš, da poročenim ne odpadejo?«
Harmonika. Učitelj vpraša učenca, kateri inštrument je najstarejši. Učenec odgovori, da je to harmonika. Zakaj? Ker je najbolj zgubana.
Pri matematiki. Učitelj vpraša učenca, kako bi razdelil 6 jabolk, če je 10 otrok? Učenec pogumno odgovori, da bi naredil »čežano«.
Pet otrok. Soseda pohvali mamo štirih otrok, kako so lepi in ji čestita, da jih ima toliko. Mama doda, da petega še pričakuje. Radovedna soseda vpraša: »Kdaj pa?« – »Prav kmalu, poslala sem ga v trgovino.«
Barvanje obraza. Indijanci so si pred napadom barvali obraz. Pa reče otrok očetu, da si mama že pol ure v kopalnici barva obraz. In doda: »Najbrž sledi napad.«
Poviti ušesi. Sosed vpraša sosedo, zakaj ima poviti ušesi? »Likala sem, pa je pozvonil telefon, pa sem mislila, da sem dvignila telefon.« – »Kaj pa drugo uho?« – »Poklicala sem reševalce.«
Zdravljenje v hribih. Oče vstopi v sobo in vidi, da se otroci igrajo. Vpraša jih, kakšno igro se igrajo, ko vidi najmlajšo hčerko na vrhu omare. Oni odgovorijo, da so jo poslali na zdravljenje v hribe.
Z likalnikom v trgovino. Starejša žena pogosto prihaja z likalnikom v trgovino. Ko jo vprašajo, zakaj to dela, odgovori, da je zelo raztresena, na ta način pa je sigurna, da je likalnik izklopila.
Zakonca v nebesih. Ko prideta zakonca v nebesa, se žena začudi, kako je tu lepo. On pa jo pokara: »Škoda, da si tako zdravo kuhala, bi lahko že prej prišla sem.«
Zalivanje rož. Ženo, ki gleda skozi okno, mož vpraša, zakaj to počne. »Gledam, da bom šla zalivat rože, ko preneha deževati.«
Pripravil: Miro Šlibar
Foto: Unsplash
Obj.: M. B.