O pomenu molitve rožnega venca: Ali nas Marija vedno usliši?

Objavljeno: 28. 04. 2021

|

Kategorije: Vera

O pomenu <strong>molitve rožnega venca</strong>: Ali nas <em>Marija vedno usliši</em>?

Predsednik Papeške mednarodne marijanske akademije p. Stefano Cecchin je v intervjuju za Radio Vatikan spregovoril o pomenu molitve rožnega venca. Poudaril je, da je papeževo povabilo k majskemu molitvenemu maratonu konkretno dejanje ljubezni.

Bog nam je podaril Marijo, da ne bi bili nikoli sami

Meseca maja bo na željo papeža Frančiška ves svet povezan v molitvi rožnega venca v prošnji za prenehanje pandemije. Vsak dan bo zanjo odgovorno eno izmed romarskih svetišč, prenos ob 18. uri po srednjeevropskem času pa bo mogoče spremljati preko vatikanskih medijev. P. Cecchin je dejal, da omenjena pobuda z naslovom »Vsa Cerkev je neprenehoma molila k Bogu« potrjuje nauk Cerkve, ki pravi, da nam je »Bog podaril Marijo, da ne bi bili nikoli sami. Marija je tista, ki je bila na svatbi v Kani pozorna na potrebe mladoporočencev in je tista, ki je še naprej pozorna tudi na nas danes, posebej v težkih trenutkih. In v tem nemirnem obdobju se moramo obrniti nanjo, ki je naša mati.«

Temeljno načelo krščanstva: odkriti Božjo ljubezen

Tudi tokratno papeževo molitveno pobudo vidimo kot dejanje ljubezni: »Odnos med Bogom in njegovim ljudstvom je odnos med ženinom in nevesto.

Meseca maja v svetiščih molitev rožnega venca za konec pandemije

Ko angel pride k Mariji, ji reče: razveseli se, Marija, veseli se, kecharitomene, ki v grščini pomeni “ljubljena od Gospoda”. Angel v tistem trenutku razodene temeljno resničnost: da je Marija ljubljena; kakor pri krstu v Jordanu Bog razodene, kdo je Jezus: ljubljeni. Zato je tudi temeljno načelo krščanske vere odkriti Božjo ljubezen. In ta ljubezen te vodi, da želiš biti vedno z ljubljenim. Tako pridemo do te oblike molitve. Biti z Bogom, ga prositi, izgovarjati vedno iste besede: osebi, ki ljubi, ni potrebno reči veliko besed, dovolj je, da reče “ljubim te”. In rožni venec želi biti ravno to dejanje, združeno s premišljevanjem Kristusovega življenja.«

Zakaj je rožni venec močna molitev?

P. Cecchin je nato odgovoril na vprašanje, zakaj rožni venec velja za močno molitev: »Rožni venec ni liturgija, ampak je zelo podoben liturgiji. V preteklosti je bila liturgija namenjena samo kleru, medtem ko je Božje ljudstvo, ki pogosto ni znalo brati in ni poznalo latinščine, imelo te molitve. Zdravamarija je svetopisemska molitev, v središču katere je Jezusovo ime, in ki neprenehoma premišljuje o Jezusovem in Marijinem življenju. Skratka, rožni venec nas vedno znova vrača k moči evangelija. Ne smemo ga moliti, kakor da bi bil nek magičen obred, ampak je naš namen biti z Marijo, da bi ljubili Jezusa. Božji Duh se spusti predvsem v dvorano zadnje večerje, kjer je Marija, velika pričevalka Jezusovega življenja. Z rožnim vencem mi premišljujemo in podoživljamo Marijino ljubezen do Jezusa. In ta ljubezen je moč, ki nam pomaga premagati svet.«

Ali nas Marija vedno usliši?

Na vprašanje, če nas Marija vedno usliši, je predsednik Papeške mednarodne marijanske akademije odgovoril: »Jezus s križa gleda mater in učenca, ki ga je ljubil, in materi reče: glej, tvoj sin. Nova Mati, novi Jeruzalem, ki zbere vse otroke, in za katerega so judje mislili, da je Jeruzalem iz kamna, je Marija. In Devica, ki je bila vzeta v nebesa z dušo in telesom, še naprej opravlja svojo nalogo. Kakor pravi drugi vatikanski koncil, je posrednica v naših potrebah, je Mati Cerkve. Torej mama, ki opazuje, je pozorna in prosi Sina, naj nam pomaga. Ni namreč Marija tista, ki dela čudeže, ampak posreduje za nas in prisluhne našim molitvam. Ona prosi Boga, naj nam pomaga, kakor dobra mati. To je tudi razlog za mnoga Marijina prikazovanja in tudi za svetišča, ki jih imamo po vsem svetu. Svetišča so kraji, ki kažejo, kako je Bog še naprej prisoten v svetu preko Marije.«

Mariji se poklonimo z rožami naših molitev

Maraton rožnega venca v prošnji za prenehanje pandemije bo potekal v mesecu maju, ki je posvečen Mariji: »Je mesec, ki je bil za nas zahodnjake, za latinsko Cerkev, mesec rož in mesec zaročencev. Fantje so pripravljali vence iz rož in jih prinašali svojim izvoljenkam. Ta mesec je postal znamenje tudi za nas, za tiste, ki ljubijo Marijo, našo Mater, Kraljico, najlepšo ženo na svetu. Rožni venec je nastal prav s tem namenom: da bi se poklonili Mariji z rožami naših molitev, ki jih spletemo v venec.«

 


Vir: Vatican News

Foto: Vatican News

Obj.: M. B.

Povej naprej.