Pri papežu Nobelova nagrajenka za mir Nadia Murad

Objavljeno: 02. 09. 2021

|

Kategorije: Cerkev po svetu

Pri papežu <em>Nobelova nagrajenka za mir</em><strong> Nadia Murad </strong>

S papežem Frančiškom se je v četrtek, 26. avgusta, srečala Nadia Murad, iraška aktivistka za človekove pravice in pripadnica jazidske skupnosti, ki jo je avgusta 2014 ugrabila Islamska država. »Zahvaljujem se papežu, da me je še enkrat sprejel v Vatikanu,« je po srečanju zapisala na Twitterju. »Pogovarjala sva se, kako pomembna je podpora jazidov in ostalih manjšin v Iraku. V luči tragičnih dogodkov v Afganistanu sva govorila o potrebi po zaščiti žensk in žrtev spolnega nasilja.«

Spomnimo, da je samooklicana Islamska država avgusta 2014 ugrabila Nadio Murad in jo vzela za talko. V napadu na njeno jazidsko vas je izgubila šest bratov in mater. Tri mesece je kot sužnja prestajala zlorabe in mučenja, dokler ji ni uspelo pobegniti na svobodo. S pomočjo neke družine je prišla v begunsko taborišče na severu Iraka, od tam pa v Nemčijo, kjer se je začela družbeno udejstvovati. Od septembra 2016 je ambasadorka ZN za dostojanstvo žrtev trgovine z ljudmi, leta 2018 je prejela Nobelovo nagrado za mir. Ustanovila je organizacijo za pomoč ženskam žrtvam nasilja Nadia’s Initiative. Februarja 2021 je v svojem rojstnem mestu Kocho pokopala posmrtne ostanke dveh bratov.

Četrtkovo srečanje med papežem in Nadio Murad, ki jo je tokrat spremljal mož, je že tretje po vrsti. Prvič se je s papežem rokovala pri splošni avdienci, 3. maja 2017, 20. decembra 2018 pa se je z njim tudi zasebno srečala in mu takrat poklonila svojo avtobiografsko knjigo Zadnje dekle, v kateri govori o svoji grozoviti izkušnji, ki jo je doživela v ujetništvu med vojaki Isisa.

Ravno Nadiino pričevanje je bilo ključnega pomena pri papeževi odločitvi za njegov obisk Iraka marca 2021, kot je to sam povedal med povratkom v Rim: »Nadia Murad pripoveduje strašne stvari. Svetujem vam, da knjigo preberete. Glede na to, da gre za biografsko delo, se bo lahko na nekaterih delih zdela malo težka, vendar pa je bil zame to poglavitni razlog za odločitev.«

»Vesela sem, da je moja zgodba ostala z njim in da se je čutil poklicanega, da to sporočilo prenese v Irak,« je kmalu po apostolskem potovanju Nadia dejala v pogovoru za Vatican News ter spomnila, da je papež Frančišek, ki zagovarja jazide, »zgled za druge verske voditelje v regiji, da bi širili sporočilo strpnosti do verskih manjšin, kot so jazidi«.

Posebej se je obrnila na ženske, ki so največje žrtve vojn in nasilja: »Rada bi jim rekla: “Niste same.” Več kot tretjina žensk po vsem svetu je žrtev spolnega nasilja. To ne pomeni, da ga moramo sprejeti. V vsaki skupnosti obstajajo ženske, ki preživijo, ki vstanejo in spregovorijo. Ko se združimo v boju za naše pravice, bo sprememba neustavljiva.«

Tudi ob sedanjih dogodkih v Afganistanu Nadio skrbijo razmere, v katerih se nahajajo afganistanske ženske. Na družbenem omrežju Twitter je 16. avgusta zapisala, da je Kabul padel na isti dan, kot je pred sedmimi leti njena vas padla v roke Isisu. »Mednarodna skupnost mora rešiti situacijo, preden se tragedija ponovi,« je zapisala in pozvala talibane, naj ženskam ne odvzamejo pravic in svoboščin. »Vem, kaj se zgodi, ko svet izgubi pogled na ženske in dekleta v krizi. Ko se pogleda stran, se vojskuje z ženskimi telesi. To se v Afganistanu ne sme zgoditi.«

 


Vir: Vatican News

Foto: Vatican News

Obj.: M. B.

Povej naprej.