Ponedeljek, 11. oktober: Jonovo znamenje

Objavljeno: 11. 10. 2021

|

Ponedeljek, 11. oktober: Jonovo znamenje

Kaj je to? Na videz se zdi nepomembno, v resnici pa Jonovo znamenje na simboličen način govori o bistvu krščanske vere.

Jonova knjiga, ki je ena najkrajših v Svetem pismu – ima 4 poglavja -, in jo uvrščamo med preroške knjige, pripoveduje zgodbo o preroku Jonu, ki ga je Bog poslal oznanjat spreobrnjenje in pokoro. Poslan je bil v mesto Ninive. Jona se je zelo upiral tej božji volji in je hotel zbežati. Odločil se je, da bo z ladjo potoval v Taršiš. Ko je na morju nastal velik vihar, je Jona priznal, da je ta verjetno zaradi njega in njegove nepokorščine Bogu. Njegov Bog je namreč Bog nebes in stvarnik morja in kopnega. Jona je rekel mornarjem: “Primite me in me vrzite v morje in morje se vam bo umirilo, saj vem, da je zaradi mene ta veliki vihar nad vami” (Jon 1, 12). In res: po tem, ko so ga mornarji vrgli v morje, se je le-to umirilo.

Na simboličen način nam zgodba želi pokazati, da spolnjevanje Božje volje prinaša mir, bežanje od nje pa nemir tako za nas, kakor tudi za druge.

Ko je bil Jona vržen v morje, ki je v Svetem pismu simbol za smrt in pogubljenje ter oddaljenost od Boga, ga je pogoltnila velika riba. V njenem trebuhu je ostal tri dni in tri noči. Ko ga je riba po tem času izbljuvala na kopno, se je Jona odzval Božjemu vabilu in šel oznanjat spreobrnjenje in pokoro.

Jonovo znamenje najprej pomeni to, da je bil Jona v ribjem trebuhi tri dni in tri noči kot izgubljen. V tem času je molil k Bogu, z drugimi besedami bi lahko rekli, da se je spreobrnil. Zelo pomembno je, da imamo pred očmi, da je morje v Svetem pismu kraj oddaljenosti od Boga. Tako nam zgodba govori tudi to, da je tudi tam, kjer se zdi, da Boga ni, prostor za molitev in spreobrnjenje.

Jezus Kristus da Jonovemu znamenju nov pomen. V Matejevem evangeliju lahko prebereš, da so pismouki in farizeji zahtevali od njega znamenje, on pa jim je dejal: “Hudobni in prešuštni rod zahteva znamenje, toda ne bo mu dano znamenje, razen znamenja preroka Jona. Kakor je bil namreč Jona v trebuhu velike ribe tri dni in tri noči, tako bo tudi Sin človekov v osrčju zemlje tri dni in tri noči” (Mt 12, 39-40).

Prispodoba Jonovega znamenja tako govori o Jezusovi smrti in vstajenju. Jona je bil tri dni v morju (simbol oddaljenosti od Boga, smrt), Jezus je bil tri dni v grobu (je umrl). Velika riba je Jona izbljuvala na kopno (rešitev iz smrti, ponovna bližina Boga), Jezus je tretji dan vstal od mrtvih in povrnil vsem ljudem božjo bližino in življenje. Jonovo znamenje tako v prenesenem pomenu pomeni Kristusovo veliko noč, središče krščanske vere. Če pozorno beremo Jonovo knjigo, bomo videli, da se Jona po vrnitvi na kopno več ne upira Bogu. Postal je nov človek, ki je pripravljen na oznanjevanje. Tako smo tudi mi, kristjani, ki smo po zaslugi Jezusa Kristusa prešli iz starega v novo življenje, prav v moči velike noči pripravljeni, da svetu oznanjamo, kdo je Bog in kaj želi od nas.

 

Pripravil: Ervin Mozetič

Foto: Unsplash

Obj.: L. M.

Povej naprej.