Papež Frančišek: Najbolj donosna naložba človeštva je zaščita otroštva
Papež Frančišek je poslal sporočilo udeležencem foruma z naslovom »Skupaj za odpravo otroškega dela v kmetijstvu«, ki je potekal 2. in 3. novembra na pobudo Organizacije združenih narodov za prehrano in kmetijstvo (FAO) ter Mednarodne organizacije dela. Pozval jih je, naj se odločno zoperstavijo izkoriščanju najmanjših – in sicer s tem, da sprejmejo zaščitne ukrepe zanje ter za njihove družine, zlasti na kmetijskem področju, kjer so izredne razmere posebej zaskrbljujoče.
Vatikanski državni tajnik kardinal Pietro Parolin, ki je sporočilo podpisal, se najprej v imenu svetega očeta organizatorjem zahvali za omenjeno srečanje, ki »pozornost usmerja na pojav, ki je glede na nedavne ocene mednarodnih organizacij, vedno bolj zaskrbljujoč. Otroško delo, še posebej kadar se kaže kot izkoriščanje, postane nadloga, ki okrutno rani dostojanstveno bivanje in harmoničen razvoj najmanjših: močno omejuje njihove možnosti za prihodnost, saj zreducira in prizadene njihov obstoj zato, da bi bile zadovoljene produktivne in pridobitniške potrebe odraslih.«
Kardinal Parolin nadalje spomni, da je »negativne konotacije te drame še poslabšala pandemija, ki je vse več mladoletnikov primorala, da so opustili šolanje ter žal padli v kremplje te oblike suženjstva. Za mnoge izmed teh naših malih bratov to, da ne hodijo v šolo, ne pomeni le zamuditi priložnosti, ki bi jim omogočile soočenje z izzivi odraslosti, ampak tudi zboleti, oziroma biti prikrajšani za pravico do zdravja, zaradi obsodbe vrednih razmer, v katerih morajo opravljati naloge, ki se od njih podlo zahtevajo.«
»Če se zaustavimo pri kmetijskem sektorju – v nadaljevanju zapiše vatikanski državni tajnik –, so izredne razmere še bolj zaskrbljujoče: na tisoče dečkov in deklic je primoranih neutrudno delati v izčrpavajočih, negotovih in ponižujočih razmerah, trpijo zaradi grdega ravnanja, zlorab in diskriminacije. Vendar pa situacija doseže višek žalosti, ko so starši primorani pošiljati svoje otroke na delo, ker brez njihovega dejavnega prispevka ne bi mogli preživljati družine.«
Kardinal Parolin je generalnega direktorja Organizacije združenih narodov za prehrano in kmetijstvo nato nagovoril z naslednjimi besedami: »Naj se s tega srečanja dvigne močan krik, ki od pristojnih mednarodnih in narodnih organov zahteva obrambo vedrine in sreče otrok! Najbolj donosna naložba, ki jo lahko naredi človeštvo, je zaščita otroštva! Zaščita otrok pomeni spoštovati trenutek njihove rasti in pustiti tem krhkim poganjkom prave pogoje za njihovo odpiranje in cvetenje. Zaščita otrok prav tako vključuje odločne ukrepe za pomoč družinam malih kmetov, da jim ne bi bilo potrebno pošiljati otrok na polja, da bi povečali svoj dohodek, ker sicer ne bi mogli dostojno vzdrževati lastne družine. Nazadnje, zaščita otrok pomeni ravnati tako, da se pred njimi odprejo obzorja, ki jih bodo oblikovala v svobodne, poštene in solidarne državljane.«
Ob tem je vatikanski državni tajnik poudaril, da je izredno pomembno, da bi »ustrezen in učinkovit pravni sistem, tako mednarodni kot narodni, branil in ščitil dečke in deklice pred to škodljivo tehnokratsko miselnostjo, ki je obvladuje sedanjost. V ta namen se mora pomnožiti število ljudi in združenj, ki si bodo na vseh ravneh prizadevali, da bi želja po prekomernem dobičku, zaradi katere so otroci in mladostniki obsojeni na brutalni jarem izkoriščanja pri delu, dala prostor logiki skrbi.« Kardinal Parolin je spomnil, da je potrebno takšne situacije ovaditi in si prizadevati za »vzgojo, osveščanje in prepričanje, da bi mogli tisti, ki brezvestno zasužnjujejo otroštvo z neznosnimi bremeni, videti dlje in globlje, premagati sebičnost in kompulzivno uživanje, ki vodita v uničevanje planeta, saj pozabljajo, da je treba njegove vire ohraniti za prihodnje generacije.«
»Če želimo težiti k temu, da bi mogla naša družba uživati dostojanstvo, ki jo plemeniti, če želimo, da bi pravo zmagalo nad samovoljo, moramo našim otrokom in mladim zagotoviti sedanjost brez delovnega izkoriščanja. In to bo mogoče le, če se bomo skupaj in odločno zavezali, da bodo varovali in gojili svoje sanje, se igrali, pripravljali in učili. Tedaj se bo odprla pot v svetlo prihodnost za človeško družino,« je zapisal vatikanski državni tajnik in izrazil svoje prepričanje, da bosta k temu pripomogla omenjeni dvodnevni forum in mednarodno leto za odpravo otroškega dela, ki je v teku.
Sporočilo kardinal Parolin sklene z besedami, da Sveti sedež in katoliška Cerkev ter njene ustanove želijo in si prizadevajo, da se mednarodna skupnost ne bi prenehala vztrajno, skupaj in odločno boriti proti nadlogi delovnega izkoriščanja mladoletnih.
Vir: Vatican News
Foto: Unsplash
Obj.: M. B.