Papež Frančišek: Ženske lahko spremenijo družbeni sistem
Ženske lahko spremenijo miselnost in smer obstoječega družbenega sistema ter ga usmerijo v logiko služenja in skrbi, je dejal papež Frančišek med srečanjem s članicami Italijanskega ženskega centra. Dobra politika ne izhaja iz kulture moči, prevlade in zatiranja, ampak samo iz kulture skrbi.
Članice Italijanskega ženskega centra so se v Rimu zbrale na kongresu na temo »Stvaritvena identiteta moškega in ženske v skupnem poslanstvu«. Papež se je zahvalil za prispevek k dialogu na področju identitete moškega in ženske. Gre za »zelo aktualno vprašanje, ne samo v teoretičnem smislu, ampak v eksistencialnem, v življenju oseb«, pri čemer je posebej izpostavil »dečke in deklice, fante in dekleta, ki med svojim odraščanjem potrebujejo odrasle osebe, s katerimi se primerjati«.
Spomnil je, da je združenje žensk, ki sloni na evangeliju in želi biti v dialogu z vsemi za skupno dobro družbe, nastalo v obdobju po drugi svetovni vojni z namenom »zaščite dostojanstva in pravic žensk«. Prva predsednica je sodelovala tudi pri pripravi nekaterih členov italijanske Ustave ter vplivala na ustavno »filozofijo« v zvezi s temami solidarnosti, subsidiarnosti in laičnosti države. Za Italijanski ženski center politično življenje pomeni »dejanje pravičnosti v odnosu do skupnosti in ovrednotenje politike, ki je razumljena kot oblika dejavne ljubezni«. Politika je torej razumljena kot »služenje skupnemu dobremu«.
Dobra politika lahko izhaja samo iz kulture skrbi za ljudi
Papež je izpostavil, da je »očitno, da dobra politika ne more izhajati iz kulture moči, razumljene kot prevlada in zatiranje, ampak samo iz kulture skrbi, skrbi za osebo in njeno dostojanstvo ter skrbi za naš skupni dom«. In to žal negativno dokazuje »sramotna vojna« v Ukrajini. Kar se je tam zgodilo in se dogaja je po Frančiškovih besedah »neznosno gledati«.
»A to je žal rezultat stare logike moči, ki še vedno obvladuje tako imenovano geopolitiko. Zgodovina zadnjih sedemdesetih let to dokazuje: regionalne vojne se niso nikoli nehale, dokler nismo prišli do te zadnje, ki ima večjo razsežnost in ogroža ves svet. Toda osnovni problem ostaja isti: svetu se še naprej vlada kot na “šahovnici“, kjer močni proučujejo poteze, da bi razširili prevlado na škodo drugih.«
»Pravi odgovor torej niso druga orožja, druge sankcije, druga politično-vojaška zavezništva, ampak druga postavitev, drugi način vladanja svetu, ki je globaliziran, drugačen način vzpostavitve mednarodnih odnosov. Model skrbi je že v teku, zahvaljujoč Bogu, a je žal še vedno podvržen ekonomsko-tehnokratsko-vojaški moči.« Papež je dodal, da ga je postalo sram, ko je prebral, da se je skupina držav dogovorila, da bo določeno vsoto denarja namenila nabavi orožja, kar naj bi bil odgovor na sedanjo vojno, kar je po papeževih besedah »norost«, saj – kot rečeno – »pravi odgovor niso druga orožja in druge sankcije«.
Ženske so protagonistke spremembe sistema
Sveti oče je izpostavil, da so ženske »protagonistke te spremembe smeri, tega spreobrnjenja«, če si jih le ne podvrže prevladujoči sistem in vedno ohranijo svojo identiteto žensk. Spomnil je na koncilsko poslanico ženskam, v kateri je Pavel VI. zapisal: »Prihaja ura in je že prišla, ko poklicanost ženske dobiva svojo polnost; ura, ko ženska v družbi dobiva vpliv, izžarevanje, moč kot še nikoli doslej. Zato lahko ženske, polne evangeljskega duha, v tem trenutku, v katerem človeštvo doživlja globoko preobrazbo, zelo pomagajo človeštvu, da ne zaide na stranpot.«
Kot je pripomnil Frančišek, lahko ženske, s pridobitvijo moči v družbi, dejansko spremenijo sistem: »Ve lahko spremenite sistem. Ženske lahko spremenijo sistem, če jim uspe spreobrniti moč od logike prevlade k logiki služenja in skrbi. Potrebno je opraviti spreobrnjenje: moč z logiko prevlade spreobrniti v moč z logiko služenja, logiko skrbi.«
Šola žensk, ki so gojile in varovale življenje
Kot je dodal papež, gre za šolo Jezusa Kristusa: »Z vami sem želel govoriti o tem, da bi spomnil sebe in vse, začenši z nami kristjani, da se ta sprememba miselnosti nanaša na vse in je odvisna od vseh. To je šola Jezusa Kristusa, ki nas je učil, da se Božje kraljestvo začne razvijati z majhnim semenom. Je šola Gandhija, ki je ljudi popeljal k svobodi po poti nenasilja. Je šola svetnikov in svetnic vseh časov, ki spodbujajo rast človeštva s pričevanjem o življenju, posvečenem služenju Bogu in bližnjemu. A tudi in predvsem je šola brezštevilnih žensk, ki so gojile in varovale življenje; žensk, ki so skrbele za človeške in družbene krhkosti, rane, nadloge; žensk, ki so misli in srce posvetile vzgajanju novih generacij.«
Papež je poudaril, da je moč ženske ogromna ter ponazoril z mislijo, da če moški ostane vdovec, s težavo živi sam. Moški ne prenese tako velike osamljenosti. Če pa ženska ostane vdova, preživi, naprej skrbi za družino in vse ostalo. »Razložite mi ve, v čem je razlika. Ženski genij, to je ženski genij,« je pripomnil.
»Kultura skrbi, sprejemanja, bližine. Ve jo živite, ko zajemate iz evangelija. Naučile ste se je v Cerkvi, materi in učiteljici, in ko ste predvsem v sebi gojile duhovno življenje, skrbele druga za drugo, v prijateljstvu, medsebojni pozornosti, še posebej ko ste v težkih trenutkih molile druga za drugo.«
Vir: Vatican News
Foto: Vatican News
Obj.: M. B.