Sveti oče: Skupaj lahko obrnemo tok te hladne demografske zime

Objavljeno: 13. 05. 2022

|

Kategorije: Vera

Sveti oče: <em>Skupaj lahko obrnemo tok</em> te <strong>hladne demografske zime</strong>

Papež Frančišek se je s pismom obrnil na udeležence srečanja o rodnosti in demografskem stanju v Italiji in svetu, ki poteka 12. in 13. maja v rimskem Avditoriju. Izpostavil je, da je problem zmanjševanja rodnosti »družbeno izredno stanje«, ter opozoril na generativno revščino pri tistih, ki v svojem srcu zmanjšajo željo po sreči. Številni mladi s težavo uresničijo svoje sanje o družini.

Tema rodnosti po papeževih besedah predstavlja »pravo družbeno izredno stanje«: »Ni takoj zaznavna, tako kot drugi problemi, ki napolnjujejo kroniko, vendar je zelo nujna: rojeva se vse manj otrok in to pomeni osiromašenje prihodnosti vseh; Italija, Evropa in Zahod si siromašijo prihodnost.«

Ko se zmanjša želja po sreči

Papež spomni, da na Zahodu obstaja eksistencialno obrobje, ki je malo vidno in se ga takoj ne opazi. »To je periferija žensk in moških, ki si želijo otroka, vendar jim tega ne uspe uresničiti. Številni mladi s težavo uresničijo svoje družinske sanje. Zato spustijo raven želja in se zadovoljijo s povprečnimi nadomestki, kot so posel, avto, potovanja, ljubosumno varovanje prostega časa … Lepota družine, ki je bogata z otroki, lahko postane utopija, sanje, ki jih je težko uresničiti.«

Kot nadaljuje, ga ta »nova revščina« straši: »To je generativna revščina tistega, ki v svojem srcu zmanjša željo po sreči, ki se sprijazni z razvodenelostjo svojih največjih želja, ki se zadovolji z malo in preneha upati na več. Da, gre za tragično revščino, saj prizadene človeka v njegovem največjem bogastvu: dati na svet življenje, da bi skrbel zanj, in prejeto življenje z ljubeznijo posredovati drugim.«

Stvari je mogoče spremeniti

Če ne vidimo problema upadanja rojstev, je to drža kratkovidnosti in pomeni, da se odpovemo gledati daleč, gledati naprej. »Pomeni obrniti se na drugo stran in misliti, da so problemi vedno preveč zapleteni in ni mogoče ničesar storiti. Z eno besedo, pomeni predati se.« In zato je srečanje o demografski problematiki, ki ga pripravljata Fundacija nataliteta in Forum družin, pomembno. Kot pripomni papež, naslov »Je mogoče« govori o tistih, ki se ne predajo, ki upajo proti upanju, proti številkam, ki so iz leta v leto slabše. »Je mogoče pomeni, da se pasivno ne sprejme tega, da stvari ni mogoče spremeniti.«

»Dragi prijatelji, stvari se lahko spremenijo, če brez strahu stopimo čez delne interese in ideološke pregrade ter si prizadevamo skupaj. Zato upam, da se bodo na vseh ravneh – institucionalni, medijski, kulturni, ekonomski in družbeni – spodbujale, izboljšale in izvajale konkretne politike, namenjene ponovnemu zagonu rodnosti in družine. Mislim na vas in rad vidim, kako vprašanje rodnosti lahko združuje in ne razdvaja. Podjetja, banke, združenja, sindikati, športniki, igralci, pisatelji, politiki, vsi skupaj, da bi razmislili, kako ponovno začeti upati v življenje.«

Potrebujemo konkretnost

»Podatki, napovedi in številke so že znani vsem: potrebujemo konkretnost. Čas je, da družinam in mladim damo stvarne odgovore: upanje ne more in ne sme umreti zaradi čakanja. Prosim Boga, naj blagoslovi vaše zavzemanje,« zapiše papež Frančišek in sklene:  »Blizu sem vam in navijam za vas, kajti skupaj lahko obrnemo tok te hladne demografske zime. Hvala vam. To je mogoče!«

 


Vir: Vatican News

Foto: Vatican News

Obj.: M. B.

Povej naprej.