Papež: Preveč je majhnih rok, ki so prikrajšane za dostojanstvo
V mestu Durban v Južni Afriki od 15. do 20. maja poteka peta svetovna konferenca o odpravi otroškega dela, ki jo pripravlja Mednarodna organizacija dela. Sporočilo, ki ga je udeležencem poslal papež Frančišek, je 16. maja prebral msgr. Peter Bryan Wells, apostolski nuncij v Južni Afriki. Sveti oče pozval k odločnemu in skupnemu boju proti tej rani, da bi najmlajšim povrnili življenje, do katerega imajo pravico.
Revščina je mati vseh oblik izkoriščanja
Revščina je mati vseh oblik izkoriščanja. Beda, do katere pride, ker ni zaščite osnovnih pravic, je brezno, ki vsako leto pogoltne na milijone ljudi, začenši s tistimi, ki se ne morejo braniti, to so dečki in deklice, ki so primorani »orati na poljih, delati v rudnikih, prehoditi velike razdalje, da bi zajeli vodo ter opravljati dela, ki jim preprečujejo obiskovanje šole, da ne omenjamo zločina otroške prostitucije.« Sveti oče s temi besedami navede dramatične situacije, v katerih živijo »milijoni deklet in fantov«, ki so obsojeni na »življenje v ekonomski in kulturni revščini.«
Izkoreniniti vzroke za revščino in neenakosti
Po papeževih besedah se je stanje v zadnjih letih še poslabšalo »zaradi svetovne zdravstvene krize in širjenja skrajne revščine na mnogih delih našega sveta.« Sveti oče za tiste »premnoge male roke«, ki so prisiljene delati to, česar ne bi smel delati noben otrok, »pristojne mednarodne in nacionalne organe« poziva k »večji zavzetosti« pri odpravljanju »strukturnih vzrokov za svetovno revščino in škandalozne neenakosti, ki še naprej obstaja med člani človeške družine.«
Večja ozaveščenost, skupen in odločen boj
Po njegovih besedah je zaradi delovnega izkoriščanja, ki neredko vodi v najhujše oblike drugih zlorab, na milijone otrok prikrajšanih »za veselje mladosti ter za dostojanstvo, ki jim ga je podaril Bog.« Zato odločno vztraja, da je naloga konferenca Mednarodne organizacije poskrbeti za širjenje »večje ozaveščenosti« glede tega vprašanja, da bi našli »ustrezne in učinkovite načine za zaščito dostojanstva in pravic otrok, zlasti s spodbujanjem sistemov socialne zaščite ter dostopa do izobraževanja za vse.« Papež Frančišek ob tem spominja, da si tudi Sveti sedež in celotna Cerkev prizadevata, da bi se proti omenjenemu pojavu borili »skupaj in odločno«. Mera, s katero se spoštuje »prirojeno človeško dostojanstvo« in temeljne pravice najmlajših, »izraža, kakšni odrasli smo in želimo biti ter kakšno družbo želimo graditi,« sklene sporočilo sveti oče.
Vir: Vatican News
Foto: Unsplash
Obj.: M. B.