Papež ob svetovnem dnevu hrane: Pred očmi imeti konkretne ljudi, ne številke
Papež Frančišek je ob svetovnem dnevu hrane, ki ga obeležujemo 16. oktobra, generalnemu direktorju FAO (Organizacije za prehrano in kmetijstvo) Ču Dungjuju poslal sporočilo. V njem poudari, da se ne bomo mogli spoprijeti s številnimi krizami, če ne bomo delali in hodili skupaj. Hkrati spomni, da so os vsake strategije ljudje s konkretnimi zgodbami in obrazi, ne pa številke ali statistični podatki, ter da bi bilo potrebno v jezik mednarodnega sodelovanja uvesti »kategorijo ljubezni«.
Sveti oče se generalnemu direktorju najprej zahvali za pismo, s katerim ga je povabil k sodelovanju »pri obhajanju svetovnega dneva hrane 2022, v letu, ko mineva 77 let od ustanovitve FAO«. Papež spomni, da je ta ustanova nastala zato, »da bi odgovorila na potrebe številnih ljudi, ki sta jih v kontekstu druge svetovne vojne pestila pomanjkanje in lakota«. Po njegovih besedah »tudi danes, žal, živimo v vojnem kontekstu, ki bi ga lahko opredelili kot “tretjo svetovno vojno”. Svet je v vojni, in to nas mora spodbujati k razmisleku«.
Letošnji svetovni dan hrane poteka na temo: »Nikogar ne pustimo zadaj. Boljša proizvodnja, boljša prehrana, boljše okolje in boljše življenje za vse«. Sveti oče ob tem poudari, da se ne bomo mogli »spoprijeti s številnimi krizami, ki pestijo človeštvo, če ne bomo delali in hodili skupaj, ne da bi kogarkoli pustili zadaj«. Da bi mogli to storiti, moramo najprej »videti druge kot svoje brate in sestre, kot člane, ki tvorijo našo človeško družino ter katerih trpljenje in potrebe zadevajo nas vse, saj “če en ud trpi, vsi drugi trpijo z njim” (prim. 1 Kor 12,26)«.
Papež Frančišek ob povabilu k zagotavljanju boljše proizvodnje, prehrane, okolja in življenja za vse, o čemer govori letošnja tema, spomni na pomen Strateškega načrta FAO za obdobje 2022-2031. Ob tem izpostavi, da je potrebno »posege načrtovati in programirati tako, da bodo prispevali k popolnemu izkoreninjenju lakote in podhranjenosti ter ne bodo zgolj odgovor na pomanjkanja v določenih okoliščinah ali na pozive v izrednih razmerah«. Da bi prišli do pravičnih in trajnih rešitev, je po papeževih besedah potrebno poudariti, »da je nujno skupaj in na vseh ravneh obravnavati problem revščine, ki je tesno povezan s pomanjkanjem ustrezne prehrane.«
Pri tem spomni, da so zastavljeni cilji »ambiciozni in se zdijo nedosegljivi« ter hkrati navede nekaj smernic, ki lahko pomagajo, da bi jih dosegli. V prvi vrsti ne smemo pozabiti, da so »os vsake strategije ljudje s konkretnimi zgodbami in obrazi, ki živijo v določenem kraju, in ne številke, podatki ali neskončne statistike«. Nadalje je po besedah svetega očeta potrebno »v jezik mednarodnega sodelovanja uvesti “kategorijo ljubezni”, da bi v mednarodne odnose ponovno vnesli človečnost in solidarnost ter si prizadevali za skupno dobro. Zato smo poklicani, da svoj pogled ponovno usmerimo k bistvenemu; k temu, kar nam je bilo podarjeno zastonjsko, ter svoje delo usmerimo v skrb za druge in stvarstvo (prim. Okrožnica Laudato si’, št. 216)«.
Papež Frančišek ob zaključku sporočila ponovno potrdi »zavzemanje Svetega sedeža in katoliške Cerkve, da bosta skupaj s FAO in drugimi medvladnimi organizacijami, ki si prizadevajo pomagati revnim, na prvo mesto postavila bratstvo, slogo in medsebojno sodelovanje, da bi odkrili obzorja, ki bodo svetu prinesla resnične koristi, ne le za današnji čas, ampak tudi za prihodnje rodove. Svojo molitev za ta namen dvigujem k vsemogočnemu Bogu, v zavedanju, da vsako bitje prejema hrano iz Njegovih rok in da On obilno blagoslavlja tiste, ki lomijo kruh z lačnimi«.
Vir: s. Leonida Zamuda SL – VN
Foto: Vatican media
Pripravila: HŠ