Sveti oče: Kriza kot priložnost za spreobrnjenje. Vlagati v to, kar je zares pomembno

Objavljeno: 16. 11. 2022

|

Kategorije: Cerkev po svetu, Novice

Sveti oče: <strong>Kriza kot priložnost za spreobrnjenje.</strong> <em>Vlagati v to, kar je zares pomembno</em>

Papež Frančišek se pridružuje praznovanju 500. obletnice prihoda svetega Ignacija Lojolskega v Barcelono. Izpostavi, da so krize priložnosti za spreobrnjenje in vlaganje v to, kar je zares pomembno v življenju.

Iz življenja svetega Ignacija Lojolskega se lahko veliko naučimo, je papež Frančišek zapisal v sporočilu, naslovljenem na barcelonskega nadškofa kardinala Juana Joséja Omello Omello, ki je tudi predsednik Španske škofovske konference. »Po krizah nam Bog govori, da nismo gospodarji zgodovine, ne z veliko začetnico in niti svoje lastne zgodovine. In čeprav smo svobodni, da odgovorimo ali ne odgovorimo na pozive njegove milosti, svet vedno vodi njegova ljubezen.«

Ignacij Lojolski je 14. novembra 1522 bil »ubogi vojak«, ki je zapustil svoj dom in se napotil v Barcelono, da bi se tam vkrcal na ladjo za Jeruzalem. Njegovo potovanje pa je prekinil leto dni dolg postanek v španski Manresi, kjer se je odpovedal svojih plemiških oblačil in meča. »Potem ko je naš protagonist služil kralju in svojim prepričanjem vse do prelitja krvi ter ostal ranjen v telesu in duhu, se je vsemu odpovedal in se odločil, da bo v uboštvu in ponižnosti sledil Kristusu,« zapiše papež.

V tem trenutku je pomembno misliti, kako se je Bog poslužil vojne in kuge, da je Ignacija pripeljal v tisti kraj. »Vojna, zaradi katere je zapustil oblegano Pamplono in ki je bila vzrok njegovega spreobrnjenja, in kuga, ki mu je preprečila, da bi prišel v Barcelono, in ga je zadržala v jami v Manresi. To je velika lekcija za nas,« izpostavi papež, »saj pred spreobrnjenjem ne manjka vojn in kug. Lahko jih torej razumemo kot priložnost, da spremenimo dosedanjo smer in vlagamo v to, kar je pomembno.«

Po papeževih besedah tako krize postanejo priložnosti, da prepoznamo primat Boga: »Ignacij je bil poslušen temu klicu, predvsem pa te milosti ni zadržal zase, ampak jo je od vsega začetka videl kot dar drugim, kot način, kot metodo, ki lahko drugim pomaga, da se srečajo z Bogom, da odprejo svoja srca in se mu pustijo izzvati. Od takrat so njegove duhovne vaje, tako kot druge poti popolnosti, kakor Jakobova lestev, ki vodi z zemlje v nebesa, ki jih Jezus obljublja tistim, ki ga iskreno iščejo.«


Vir: Vatican news

Foto: Vatican media

Obj.: HŠ

Povej naprej.