Sveti oče: Marija je vedno vez občestva

Objavljeno: 15. 02. 2023

|

<strong>Sveti oče:</strong> <em>Marija je vedno vez občestva</em>

Pobratili sta se svetišči v Mehiki in Španiji, ki sta posvečeni Guadalupski Materi Božji. Papež izpostavlja, da je Marija »vedno vez občestva« in »Mati vseh«. Ponovno nas poziva, naj smo »kvas občestva in sprave med Bogom in ljudmi«.

»Marija, naša Mati, je za svoje ljudstvo vedno vez občestva,« zapiše papež v pismu, naslovljenem na toledskega nadškofa Francisca Cerra Chavesa, v katerem pozdrave nameni tudi mehiškemu kardinalu Carlosu Aguiarju Retesu. Dogovor, s katerim sta se pobratili svetišči v španskem Villuercasu in mehiškem Tepeyacu, je bil podpisan v ponedeljek, 13. februarja, v baziliki kraljevskega samostana Svete Marije iz Guadalupa v Španiji.

Marijino svetišče – dom molitve in občestva

Papež Frančišek se obrača na vse »sveto Božje ljudstvo« in spomni, da tako Sveto pismo kot apostolsko izročilo Marijo prikazujeta, kako v molitvenem ozračju zbere okoli sebe apostole in skupnost. Sveti Luka v Apostolskih delih takole zapiše: »Vsi ti so enodušno vztrajali v molitvi z ženami in z Jezusovo materjo Marijo in z njegovimi brati« (Apd 1,14). »Ta začetna izkušnja prve krščanske skupnosti presega dobe in kraje, Jezusova Mati pa nas na poseben način še naprej kliče. To se je v mnogih delih sveta izrazilo s povabilom, da se zgradi svetišče, ki naj bo hiša z vedno odprtimi vrati za vse, dom molitve in občestva,« zapiše sveti oče.

V drugem videti Božjo ljubezen

»Danes vas povezuje sladko Marijino ime,« nadaljuje papež, »natančneje tisočletni naziv, ki že v svoji etimološki osnovi govori o mešanici, o srečanju z Bogom in ljudmi.« Doda, da se niti strokovnjaki ne morejo uskladiti, če moramo ime »Guadalupe« brati v arabščini, latinščini ali jeziku nahuatl. »A zanimivo je, da to, kar bi se lahko pokazalo kot konflikt, lahko v resnici razumemo kot “pomežik“ Svetega Duha, ki nam pomaga, da njegovo sporočilo ljubezni vsak sliši v svojem lastnem jeziku. Tako bi v arabščini beseda lahko pomenila “skrivnostna reka“, kot je to bil tisti izvir žive vode, ki ga je Jezus obljubil Samarijanki, tista moč milosti, ki celo v času zavračanja in nerazumevanja ohranja Cerkev živo (prim. Jn 4,10).« Za pastirje mora ta namig biti spodbuda, da v drugem vedno iščejo skrito reko milosti, Božjo ljubezen, ki iz njega naredi neprecenljiv zaklad. »Vse bi se spremenilo, če bi kot Devica lahko v drugem videli to skrito skrivnost – kolikim neuspehom in konfliktom bi se lahko izognili.«

Devica poziva, naj smo kvas občestva in sprave

V nadaljevanju papež spregovori o latinskem izvoru besede Guadalupe, ki bi lahko pomenila »reka volkov« in v tem smislu »oaza miru za tiste, ki jih mučijo njihovi lastni grehi, nasilje, mnoge notranje in zunanje vojne, ki iz človeka naredijo volka človeku«. »To je ista skrivna reka milosti, ki nam v pogovoru z Jezusom pokaže našo stvarnost in nas odpre za upanje. Kot sveti Frančišek s svojim znamenitim srečanjem z volkom nas Devica ponovno poziva, naj smo kvas občestva in sprave med Bogom in ljudmi, ter k temu cilju opogumlja mnoge vernike, ki pridejo v svetišče.«

Da bodo iz človeških src tekle reke žive vode

Če pa upoštevamo mehiško besedno osnovo, se Naša Gospa iz Guadalupa predstavi kot tista, ki premaga kačo, z ganljivim vzklikom iz protoevangelija Prve Mojzesove knjige. »Brezmadežna je tako resnična mati vseh, ki živijo; vseh, ki so se danes zbrali v tem svetišču skupaj s svojimi pastirji, da bi izpovedali svojo vero v Božjega Sina, v Njega, ki je vse naredil novo in s tem svet spravil s sabo,« zapiše papež in spodbuja: »Opogumljam vas, da pomagate moškim in ženskam našega časa, da bodo iz njihovih src tekle reke žive vode, ki se dviga vse do nebes, da bi častili Boga v Duhu in Resnici.«

»Dragi bratje in sestre, v vsakem zgodovinskem trenutku in vsaki kulturi se evangelij, ki vedno ostaja isti, obogati s pomenom. Daleč od tega, da bi koga zavrgel, vključuje vsako osebo, ki ga sprejme. Prosimo Boga, da bi ob vsakem času in na vsakem kraju, kamor nas Marija, naša Mati, kliče, pričevali o tej tesni povezanosti, ki jo samo Duh lahko ustvarja.«


Vir: Vatican News

Foto: Vatican media

Obj.: HŠ

Povej naprej.