6 nasvetov, kako vpeljati Sveto pismo v svoje molitveno življenje
Pogosto slišimo, da bi se morali zgledovati po protestantih, ko je govora o poznavanju Svetega pisma. Sveto pismo je tudi za katoličane ključnega pomena, in vedno je bilo. Sveto pismo obstaja po zaslugi katoliške Cerkve – in ona ga je tudi ohranila. Katoliška cerkev je namreč obstajala, preden je bila Nova zaveza napisana oziroma zbrana v povezano celoto.
Pravzaprav Sveto pismo – skupaj s svetim izročilom in učiteljstvom – predstavlja uradno učno avtoriteto katoliške Cerkve in tvori tri dele Depozita vere. Katoliška cerkev je ta depozit prenašala skozi stoletja pod vodstvom Svetega Duha. Nauki katoliške Cerkve, njeni zakramenti in tradicije izhajajo iz Svetega pisma in ga dopolnjujejo.
Nimajo vsi katoličani navade redno brati Svetega pisma
Res je, da vsi katoličani nimajo navade redno brati Svetega pisma. Res je, da vsako nedeljo poslušamo branje Svetega pisma – in še pogosteje, če gremo med tednom k maši –, a da bi se med osebno molitvijo poglobili v Sveto pismo, marsikomu ni znano ali mu je celo tuje.
Kje začeti?
S triinsedemdesetimi knjigami – od katerih so nekatere težko razumljive – morda nismo prepričani, kateri je najboljši način za pristop k Svetemu pismu. Morda večina tega, česar se spominjamo o Svetem pismu, izhaja iz verouka, ko smo bili otroci in se nismo nikoli zares zanimali, kako bi šli globlje v branje in poznavanje te svete knjige.
Nekateri katoličani se morda celo sprašujejo o potrebi po branju Svetega pisma in si mislijo: “Če hodim k maši in poznam nauk Cerkve, zakaj bi moral brati Sveto pismo?”
Preberimo, kaj je o tej temi povedalo več svetnikov.
»Tam (v Svetem pismu) bo našel še veliko stvari, ki jih ni mogoče najti nikjer drugje, ampak jih je mogoče spoznati le v čudoviti vzvišenosti in čudoviti preprostosti Svetega pisma.« – sveti Avguštin, O krščanskem nauku
“Ne poznati Svetega pisma pomeni ne poznati Kristusa!” sv. Hieronim
“Branje Svetega pisma je odlična zaščita pred grehom.” sv. Epifanij Salaminski
In iz Katekizma katoliške Cerkve in drugega vatikanskega koncila:
»Cerkev »močno in na poseben način spodbuja vse kristjane […], da si pridobijo »vzvišeno spoznanje Jezusa Kristusa« s pogostim branjem božje besede (Flp 3,8) […]. Vendar naj molitev spremlja branje Svetega pisma, da se vzpostavi pogovor med Bogom in človekom, kajti ‘k Njemu se obračamo, ko molimo, Njega poslušamo, ko beremo Božja sporočila’.« – Katekizem katoliške Cerkve, št. 2653
»V Božji besedi je toliko moči in moči, da je trdnjava in življenjska moč Cerkve, za otroke Cerkve pa jedro vere, hrana za dušo ter čisti in neusahljivi vir za duhovno življenje.” – Dei Verbum
Sveto pismo je izjemno pomembno za naše duhovno življenje
Jasno je, da ima Cerkev daje branju Svetega pisma velik pomen za rast v duhovnem življenju. Z branjem Svetega pisma se srečujemo s Kristusom, učlovečeno Besedo, ki mu omogoča, da prodre v naše duše in nas od znotraj spremeni, da smo mu bolj podobni.
Kako lahko torej Sveto pismo postane reden del vašega molitvenega življenja?
Tukaj je šest nasvetov!
Vsak dan si vzemite določen čas
Vsak dan določite točno uro, ko boste brali Sveto pismo. Lahko zjutraj ob skodelici kave ali pa med odmorom za kosilo ali tik pred spanjem. Če boste določili točen čas, vam bo to pomogalo, da bo ta navada bolj dosledna. Preprosto poiščite čas, ko lahko sedite v tišini in se osredotočite na Boga ter pogovor z Njim.
Začnite z majhnimi koraki
Morda boste želeli pol ure vsak dan delati na branju in premišljevanju Svetega pisma, toda če to še nikoli ni bil redni del vašega molitvenega življenja, začnite s petimi do desetimi minutami na dan in počasi povečujte čas, ki ga preživite z Gospodom ob branju Božje besede. Tako boste lažje prešli v navado, ki vam bo tudi lažje uspevala.
Začnite z enim evangelijem ali enim od pisem
S toliko knjigami, med katerimi lahko izbirate, kje začeti? Poskusite začeti z enim od štirih evangelijev: po Mateju, Marku, Luku ali Janezu. Morda ste že slišali veliko odlomkov v mašnih berilih ali preučevali Kristusovo življenje, a branje evangelija od začetka do konca je povsem nova izkušnja. Dovolite si, da se ujamete v zgodbe, morda si predstavljate, da ste eden od učencev, ki je dogodkom priča iz prve roke. Še en dober začetek je eno od pisem, kot je 1. pismo Korinčanom ali Pavlovo pismo Rimljanom. Čeprav so bila ta pisma napisana različnim zgodnjim krščanskim skupnostim v posebnih okoliščinah, vsebujejo močne lekcije in nauke o Jezusu in moralnem življenju, ki jih je mogoče uporabiti v katerem koli času ali kraju.
Uporabite Sveto pismo z dobrimi komentarji
Včasih je odlomke iz Svetega pisma težko razumeti. Za smiselnost lahko zahtevajo poznavanje drugih odlomkov ali zgodovinskih dogodkov. Priročno je imeti Sveto pismo, ki ima razlago dogajanja v opombah, stranskih vrsticah in/ali prilogah. Takšna je na primer Jeruzalemska izdaja svetega pisma (Jeruzalemska izdaja založbe Družina).
Tudi Slovenski standardni prevod Svetega pisma je popolnoma legitimna Božja beseda, le da je v njej veliko manj pojasnil in ostalih podrobnosti, ki bi vam lahko pomagale rasti v veri. V Sloveniji pa obstaja tudi študijska izdaja Svetega pisma Nove zaveze, ki ima ob straneh pripravljen prostor za vaše zapiske.
Če dobro govorite angleško, vam lahko koristi tudi vodeno preučevanje Svetega pisma, npr. podcast Fr. Mike Schmitz – Sveto pismo v enem letu. Duhovnik v tem primeru ponudi bralni načrt, razlaga pa tudi vse, kar nam kot laikom ni (tako) znano.
Vzemite si čas za meditacijo
Ko berete Sveto pismo, ni dovolj, da samo preberete besede na strani in nato zaprete knjigo ter nadaljujete svoj dan. Če je to vse, za kar imate na določen dan čas, je vsekakor bolje kot nič, a pravo srečanje s Kristusom v Svetem pismu pride, če si vzamete čas za premor in meditacijo o tem, kar ste prebrali.
Če ste si vzeli deset minut, da preberete nekaj poglavij evangelija, si vzemite še pet do deset minut, da tiho sedite ob odlomkih in meditirate o tem, kaj je rekel Bog, o Božji dobroti, prikazani v odlomku, in o tem, kako Bog govori skozi to. Tudi če ste odlomek slišali že stokrat, nas lahko Sveti Duh vedno razsvetli na nove načine. Bog želi govoriti vašemu srcu preko Svetega pisma. Vzemite si nekaj časa za molitev, da boste odprti njegovemu glasu.
Pridružite se ali ustanovite svetopisemsko skupino
“Kajti kjer sta dva ali trije zbrani v mojem imenu, tam sem jaz med njimi.” Matej 18:20
Ljudje smo ustvarjeni za druženje. Ustvarjeni smo po podobi in sličnosti našega troedinega Boga, zato nam gre bolje in lažje, ko imamo druge, s katerimi delimo svojo vero in ki nam pomagajo rasti v našem odnosu s Kristusom.
Zato je pridružitev skupini za preučevanje Svetega pisma lahko ploden dodatek k vaši praksi branja Svetega pisma. S preučevanjem Svetega pisma se lahko učimo iz spoznanj in izkušenj drugih.
Če ne najdete obstoječe svetopisemske skupine, razmislite o ustanovitvi svoje s prijatelji ali sofarani! Zagotovo niste edini, ki iščete skupnost podobno mislečih.
Razmislite o srečanju enkrat na teden in preučevanju evangelija prihajajoče nedelje ali pa skupaj prebirajte določeno knjigo Svetega pisma.
Molitev s pomočjo Svetega pisma je odličen način, da se približamo Bogu in rastemo v veri.
Spodbujamo vas, da se boste opogumite in začnete! Gospod trka na vrata!
vir: Sarah Gohn – Good Catholic
foto: Canva
prev. in obj.: Neža Novak