Ljubljanska stolnica in bogoslovno semenišče ogrožena kot še nikoli
Gradnja podzemne garažne hiše pod ljubljansko tržnico je resna grožnja za stolnico in semenišče
Nadškofija Ljubljana svojih stališč do nameravane gradnje garažne hiše pod osrednjo ljubljansko tržnico ni spremenila. Izgradnja podzemne garažne hiše bo brez dvoma vplivala na ljubljansko stolnico, bogoslovno semenišče, Plečnikovo dediščino ter druge zaščitene stavbe tega srednjeveškega dela Ljubljane. Načrtovana je namreč ogromna podzemna struktura širine 49,8 m in dolžine 91,6 m, globina diafragme bi bila od 19 do 23 m, globina gradbene jame pa približno 13 m.
Ob izgradnji garažne hiše pod Kongresnim trgom je bila poškodovana Uršulinska cerkev, katere poškodovani nosilni elementi niso bili popravljeni, zavarovalnice so pokrile le kozmetične popravke, da se ne vidijo poškodbe. Slišimo, da so poškodbe tudi na filharmoniji in kazini. Gradnja mesarskega mosta, ki je bila sorazmerno enostaven gradbeni poseg v primerjavi z ogromno garažno hišo, je poškodovala dragocena freske v bogoslovnem semenišču. Gradnja podaljška Roške ceste je poškodovala Jelovškove freske v cerkvi sv. Petra. Župan in njegovi strokovnjaki so v vseh teh primerih zagotavljali, da gradnje ne predstavljajo nevarnosti za versko in kulturno dediščino. Zato jim ne moremo in ne smemo verjeti.
Geološka struktura tal območju stare Ljubljane, kjer stojijo stolnica, bogoslovno semenišče, osrednja tržnica in Plečnikova tržnica je zelo nestabilna in mokra. Izgradnja ogromne garažne hiše v neposredni bližini bi pomenila zajezitev podzemnih voda na tem območju ter nepredvidljive premike terena. Prav tako bi že sama gradnja z močnim tresenjem predstavljala izjemno nevarnost za objekte verske in kulturne dediščine na tem območju.
Pod površino Vodnikovega trga so razmerama dobro ohranjeni ostanki frančiškanskega samostana s cerkvijo, križnim hodnikom in pokopališčem. Iz frančiškanskih arhivov je razvidno, da gre za 17 grobnic z 280 pokopanimi člani aristokratskih družin. Za vsakega je še vedno veljavna pogodba za pravico do neoskrunjenega večnega počivališča.
Kot ljubljanski nadškof čutim dolžnost, da varujem versko in kulturno dediščino ter sem glas pokopanih ljudi, ki bi izgubili grob. Izgradnja nevarne garaže hiše bi pomenila nasilje nad versko in kulturno dediščino naše nadškofije. Naši skupni slovenski kulturni dediščini grozi uničenje! Zato vabim vse k sodelovanju pri zaščiti najdragocenejše slovenske kulturne dediščine. Zlasti kristjane v celotni ljubljanski nadškofiji, strokovnjake in vse ljudi, ki spoštujejo našo dediščino.
Povabljeni ste k podpisu Izjave o pristopu k Civilni iniciativi tržnice ne damo – proti gradnji podzemne garažne hiše pod odprto osrednjo tržnico v Ljubljani. Z izjavo podpisnik izraža željo sodelovati v postopku izdaje integralnega gradbenega dovoljenja, zato ga lahko podpiše le tisti, ki imajo STALNO bivališče v MOL.
Vsak zbiralec podpisov mora vedeti, da morajo biti ime in priimek in naslov izpisani s tiskanimi črkami in enaki, kot so v osebni izkaznici. Na primer Mici ima v osebni izkaznici zapisano MARIJA; Aco ima v osebni napisano ALEKSANDER; tudi dve imeni, obe morata biti napisani. Nekdo ima DVA PRIIMKA, oba morata biti napisana. Tudi naslov ulic mora biti točno napisan: ne samo Celovška, ampak CELOVŠKA CESTA itd.
Podpisane obrazce čimprej pošljite na naslov: Nadškofija Ljubljana, Pastoralna služba, Ciril-Metodov trg 4, 1000 Ljubljana.
Vsem vnaprej hvala.
msgr. Stanislav Zore OFM, ljubljanski nadškof metropolit
vir: Nadškofija Ljubljana
foto: Nadškofija Ljubljana
obj.: Neža Novak