Na pragu adventnega časa: adventni venček in luč, ki jo simbolično prinaša
Objavljeno: 26. 11. 2024
|
Kategorije: Advent, Duhovnost, Gradiva, Uredniški izbor, Vera, Versko oblikovanje, Življenje
Adventni čas je čas pričakovanja in priprave na božič. To je čas, ki je poln simbolike, ki vernike vabi k poglobljenemu duhovnemu razmišljanju, umiku iz trušča in blišča, ki ga ponuja zunanji svet in vabi k molitvi ter notranji pripravi na božič. Med najbolj prepoznavnimi simboli adventa je adventni venček s štirimi svečami, ki s svojo govorico nagovarja na globlji ravni.
Simbolika adventnega venčka in sveč
Adventni venček s svojo okroglo obliko simbolizira večnost in Božjo neskončno ljubezen, ki nima ne začetka ne konca.
Venček je običajno izdelan iz zimzelenih vej, ki predstavljajo upanje, življenje in neuničljivo zvestobo Boga do človeštva.
Štiri sveče, nameščene na venčku, zaznamujejo štiri adventne nedelje in tedne, ki jim sledijo.
Nekateri na adventni venec poveznejo tri vijolične sveče, ki simbolizirajo spokornost, molitev in pripravo, medtem ko rožnata sveča, ki se prižge na tretjo adventno nedeljo (rečemo ji tudi nedelja Gaudete), predstavlja veselje in bližino Gospodovega prihoda.
Sveče se prižigamo postopoma, eno za drugo, kar ponazarja naraščajočo svetlobo in približevanje Kristusovega rojstva, ki prihaja na svet, da bi pregnal temo greha in smrti.
Naj bo izdelava adventnih venčkov priložnost za druženje
Nismo še prepozni – lahko skličemo prijatelje, sosede, člane župnijskega občestva, si razdelimo delo in pripravimo delavnico izdelovanja adventnih vencev. Naberemo palice za osnove (ali kupimo slamnate/stiroporjaste obode), naberemo zelenje (mah, borovničevje, smrekove vejice, ciprese,…), kupimo žico ali špago (za vezenje na obod) ter sveče. Za okrasitev lahko vmes umestimo kakšen plod šipka, tudi posušene rezine mandarin/limon. Skratka – uporabimo domišljijo. Predvsem pa uživajmo v družbi, ko se lahko med delom tudi pogovarjamo in izmenjamo kakšno prigodo, izkušnjo. Vsekakor je dobrodošla delavnica tudi doma – če imamo majhne otroke, njim primerno razdelimo delo in jih aktivno vključimo v izdelovanje. Seveda to vzame nekoliko več časa in živcev :), bo pa izkušnja bogatila njihovo življenje in čutili se bodo pomembne – ker so pomagali pri tako lepem projektu.
Blagoslov adventnih venčkov je navadno vključen v bogoslužje na prvo adventno nedeljo. Verniki lahko prinesejo svoje venčke k maši, kjer jih blagoslovi duhovnik. Ta obred ne le krepi njihovo duhovno pripravo, temveč tudi povezuje družine in občestva, ki venčke postavijo v svoja domovanja kot znamenje vere in upanja. Če v župniji ne bo posebnega blagoslova, lahko ta obred opravite doma s kratko molitvijo, adventni venec pa poškropite z blagoslovljeno vodo.
Naj adventni venec ne bo le okras za mizo in prostor
Adventni venček in sveče niso le okras, temveč globoka simbolika, ki nas vodi k razumevanju pomena pričakovanja in priprave na Gospodov prihod.
»Bodite pripravljeni, kajti ne veste, kdaj pride Gospod.« (Mr 13,35) Naj nas ta stavek vabi k premišljevanju in molitvi ob adventnem venčki, sveče na adventnem venčku, ki bodo ustvarjale toplo vzdušje, pa naj nam pomagajo občutiti Božjo bližino in mir, ki ga prinaša Jezus.
foto: Neža Novak
pripravila: Neža Novak