Sobota, 29. marec 2025: Dva sta šla molit …

Dva sta šla molit …
Dva človeka, dve drži pri molitvi, dva pogleda na Boga. Jezus pohvali cestninarja. Zakaj? Veliko lažje se zdi biti cestninar kot farizej.
Lahko bi rekli, da Jezus pred nas postavi dva načina verovanja, dve zelo različni drži vernika. Farizej predstavlja vernika, ki vse stavi na pravila in moralne norme in vidi smisel življenja v izpolnjevanju le teh. Bolj ko bo vestno izpolnjeval vse zapovedi, bolj bo nase ponosen in bolj z veseljem bo prihajal poročat Bogu o svojih uspehih. Življenje takšnega vernika se torej vrti okrog pravil in izpolnjevanja le teh.
Pa še nekaj je izredno pomembno farizeju, to, da je boljši od ostalih. Pravzaprav je primerjanje z drugimi gonilo njegovega početja. Neprestano opazuje, kako ga ljudje cenijo. Zato moli tako, da ga vidijo, daje v zakladnico, ko ga drugi opazujejo itd. Izogiba pa se vsem spornim držam, ki bi lahko omajale njegov ugled.
Cestninar je pred Bogom čisto sam. Nikogar ne vidi, le svojo grešnost. Zaveda se Božje veličine, zato niti oči ne upa dvigniti kvišku. Pred njegovimi očmi je samo dvoje: Gospod, ki je Bog in on sam, ki je le ubog grešnik. Nikoli ne bo vreden Božjega usmiljenja, kaj šele ljubezni. A kot Gospodarja življenja in smrti ga prosi, da ga sprejme takšnega kot je – nevrednega k sebi, sedaj in ob koncu, ko pride čas. Prosi ga in upa, da bo uslišan. V tem intenzivnem odnosu z Bogom res ni prostora za primerjanje z drugimi, saj mu to prav nič ne pomaga.
In zakaj je Jezusu toliko ljubša cestninarjeva drža? Čisto preprosto: Ker ga vodi v odnos z Bogom in ga zbližuje s sočlovekom. Jezusov Bog je Bog ljubezni, Bog odnosov, Bog skupnosti. Jezus verjame v polnost našega življenja, ki se uresničuje v prizadevanjih za ljubezen. Če kaj ruši ljubezen in vsak odnos je to napuh, samozadostnost, navidezna popolnost. Življenje je lepo, kjer je prostor za bližnjega in za Boga, kjer je bližnji moj brat in sestra, ne pa pokvarjenec itd.
Farizej ostaja pri starozavezni in še to izkrivljeni podobi vere, kjer je najpomembnejše pravilo, ne odnos, ne človek, ne Bog. Jezus pravil ne črta, a postavi na prvo mesto odnos, človeka, Boga. Življenje je lahko polno le, če ga živimo v ljubezni, v odnosu z Bogom in sočlovekom. Naj nas k temu vodi naša vera in vse naše molitve!
pripravil: Ervin Mozetič
foto: Canva
obj.: Neža Novak




