Sobota, 19. april 2025: Velika sobota

Objavljeno: 19. 04. 2025

|

Sobota, <em>19. april 2025:</em> <strong>Velika sobota</strong>

Velika sobota

Naj začnem z oznanjanjem dobre novice. Kristus je vstal! Aleluja!
To je za nas, kristjane, eno najbolj veselih obdobij v letu, saj lahko v tem času
doživljamo, da je življenje premagalo smrt. To moramo imeti pred očmi tudi v teh težkih časih. Pomembno je, da se zavedamo, da nas Kristus, ki je umrl na križu in po treh dneh vstal, ni zapustil, še vedno je z nami kot je obljubil.

Pred naše oči bi rad postavil: Marijo Magdaleno. Marija Magdalena je doživljala globoko žalost. Imela je močan občutek, da jo je Jezus zapustil.

Prepričan sem, da smo mnogi od nas že imeli isti občutek, ko smo iskali Božjo voljo, in ne ravno razumeli, kaj se dogaja okrog nas in zakaj moramo skozi vse te stvari. Prav tako smo občutili, da nas je Jezus pustil brez svoje navzočnosti. Toda Jezus je imel odgovor zanjo in prepričan sem, da bomo lahko, tako
kot ona, našli velikonočno veselje kljub vsem težavam, pa naj bo to na osebni ravni, skupnosti ali na ravni celega naroda.

Marija  Magdalena, je po obdobju obupa srečala Jezusa, in to je spremenilo njeno življenje, kajti tudi naše življenje se lahko spremeni le preko srečanja s Kristusom.

Jezusa ni bilo tam, kjer je mislila, da bi moral biti. Pogosto Jezusa iščemo tam, kjer ga ni, in ne namerava biti tam: v naših lastnih načrtih, v našem samouresničevanju. Tako kot je Marija Magdalena ugotovila, da je grob prazen, tudi mi pogosto najdemo svoje življenje – prazno. Ta  izkušnja je res boleča.

Kako pogosto hodimo po poti svojega življenja, ne da bi se zavedali, da hodi Jezus z nami!

Moje prvo povabilo je, da gremo in se ne bojimo težav, nenavadnih okoliščin. Namesto tega naredimo vse, da se odpremo osebnemu spreobrnjenju in spravi. Odprimo se drug drugemu in našli bomo Jezusa!Naslednji korak je, da Jezus prevzame pobudo in pristopi k Mariji Magdaleni. Mi iščemo Boga, vendar nas je on najprej iskal. Če tega ne spoznamo, Boga ne bomo nikoli našli. Bog prihaja pogosto k nam na nenavaden način, nas preseneča.  Jezus se pojavi v vsakem trenutku našega življenja, nenadoma, nepričakovano, da bi bil z nami. Ne bodimo presenečeni, ko se bo prikazal poleg nas v podobi vrtnarja, kot se je prikazal Mariji Magdaleni, v podobi brezdomca, človeka brez zaposlitve ali v podobi policaja, trgovca ali celo v podobi našega soseda iz istega vhoda stanovanjskega bloka.  Moje drugo povabilo zato je, bodimo odprti za njegovo prikazanje in bodimo hvaležni za njegov prihod! Bodimo hvaležni Bogu za njegova presenečenja!

Jezus ni le pristopil do nje, temveč je za njo  imel osebno sporočilo.
Moje tretje povabilo je, da odpremo ušesa in poskusimo slišati Jezusovo sporočilo: Pridi bližje, dotakni se me, ostani blizu in pričuj svojim bratom.Skupnost ima  bistveno mesto. To je prostor, kjer lahko slišimo Jezusove besede in kjer se lahko okrepimo v svojem poslanstvu. Marija Magdalena, ki je šla ven, se je vrnila med apostole. Jezus jo vodi nazaj v skupnost. Tudi mi se moramo zavedati, da smo družina. Molimo drug za drugega, podpirajmo se.

Zato je to moja četrta spodbuda. Iščimo in najdimo ga v molitvi, v skupni molitvi
Cerkve. Upajmo, da nas bo ta skupni način molitve še bolj razveselil.

Zato se  vprašajmo: v katero smer hodim v svojem življenju? Včasih smo usmerjeni vedno in samo k našim težavam, ki jih nikoli ne manjka, in gremo h Gospodu le zato, da bi nam pomagal. Vendar pa so tako naše potrebe tiste, ki nas usmerjajo, in ne Jezus. In vedno gre za iskanje Živega med mrtvimi. Kolikokrat se po tem, ko smo srečali Gospoda, vrnemo med mrtve, se vrtimo okrog samih sebe, pogrevamo obžalovanja, kesanje, rane in nezadovoljstva, ne da bi dopustili, da bi nas Vstali spremenil.

Dajmo Živemu glavni prostor v življenju. Prosimo za milost, da se ne bi pustili nositi toku, morju problemov; da se ne bi lomili ob kamnih greha in čereh nezaupanja in strahu. Iščimo Njega, pustimo se mu iskati, iščimo Njega v vsem in pred vsem. In z Njim bomo vstali.


pripravil: Ervin Mozetič

foto: Canva

obj.: Neža Novak

Povej naprej.

Radio Ognjišče - logo