Torek, 22. april 2025: Gospoda so vzeli

Objavljeno: 22. 04. 2025

|

Torek, <em>22. april 2025:</em> <strong>Gospoda so vzeli</strong>

Gospoda so vzeli

Evangelist poroča najprej o neizmerni žalosti. Marija Magdalena je jokala za Jezusom. Štiri krat Janez navaja jokanje. Tako navadno joče človek ob izgubi ljubljenega človeka. Vsakemu od nas je to znano. Marija je jokala, ker je izgubila »središče svojega življenja«. Videla je Jezusa umirati, sama v sebi pa ga ni mogla pustiti umreti. Oklepala se je preteklega življenja in zato iskala ob grobu Jezusovo bližino.

Še je bila tema, tudi v njej. Marija se je prepustila brezupni žalosti, vsej bolečini. Jasno je, da se je med Marijo Magdaleno in Jezusom spletel poseben človeški odnos. Ona je o njem rekla: »Mojega Gospoda so vzeli.« Polna nemira je vprašala njega, ki ga je videla, kje je Jezusovo truplo. Obračala se je sem in tja in ni mogla prav razumeti položaja. Ko je Jezus zaklical njeno ime »Marija« in ga je ona zaslišala, se je ponovno obrnila in takrat je že razumela.

Njen odgovor »Rabuni« (kar pomeni Učenik) je spremenil žalost v veselje in srečo. Po Jezusovi besedi »ne oklepaj se me« je razumela, da mora tudi notranje vzpostaviti nov odnos do Gospoda. Spremenjenje zemeljskega Jezusa v vstajenjskega je hkrati spremenjenje Marijinega odnosa do Jezusa. Jezus je postal zanjo notranji, dušni sopotnik in s tem stvarjenjska moč, ki spreminja svet. To se je pokazalo tudi v tem, da je uresničila naročilo notranjega sopotnika in ga je oznanila drugim učencem.

Potem ko je preživela svojo žalost in mrtvega izkusila kot Božje živega, je lahko začela na novo in lahko tudi druge pritegnila v nov začetek, v vstajenje!

Marija Magdalena je zares ljubeča žena, ki ne odloži Jezusovega trupla v grob, temveč da svoji žalosti prostor in preko tega postane odprta za nov začetek v svojem življenju. Ona je bila tista, ki je šla in naznanila učencem veselo novico: »Videla sem Gospoda!« Marijo Magdaleno, ki jo je Gospod rešil sužnosti zla, ki je šla za njim, mu stregla in mu služila, ki mu je ostala zvesta tudi po smrti na križu, nam evangelist prikaže kot ženo, ki jo je od smrti vstali Gospod poklical, da sporočilo o njegovem vstajenju naznani učencem.

Sveta Magdalena naj nam bo zgled ljubezni do Jezusa ter zaupanja v Boga in njegovo previdnost. Tudi ko je v nas vse temno, ko se zdi, da ni izhoda, je z nami Gospod. Če ga iščemo z vsem srcem, kot ga je iskala Magdalena, če iščemo »svojega Gospoda«, se nam bo razodel in nas notranje spremenil.

Nikoli ni tako temno v našem življenju, da Gospod ne bi mogel pomagati. Samo če se odpremo Božji milosti in sprejmemo Jezusa v svoje življenje ter ga prinašamo bratom in sestram, bo postal naš notranji sopotnik in bo z nami v vsakem trenutku  našega življenja


pripravil: Ervin Mozetič

foto: Canva

obj.: Neža Novak

Povej naprej.

Radio Ognjišče - logo