COMECE po srečanju s papežem: migracije, Nemčija, tretji vatikanski koncil

Objavljeno: 14. 06. 2021

|

Kategorije: Cerkev po svetu

<strong>COMECE </strong> po srečanju s papežem: <em>migracije, Nemčija, tretji vatikanski koncil </em>

Papež Frančišek je v petek, 11. junija, v avdienco sprejel predsedstvo Komisije škofovskih konferenc Evropske unije (COMECE). V središču pogovorov je bila tema migracij, zaustavili pa so se tudi ob situaciji Cerkve v Nemčiji, predvsem z vidika sinodalne poti in krize zlorab. Kardinal Jean-Claude Hollerich in škof Franz-Jozef Overbeck, predsednik in podpredsednik COMECE, sta v pogovoru za Vatican News povedala več o srečanju s papežem Frančiškom.

Papež dobro pozna Evropo, ima vpliv na evropsko politiko

Kardinal Hollerich je dejal, da se je vedno lepo srečati s svetim očetom. »Papež resnično zelo dobro pozna Evropo, je prijatelj Evrope in spodbuja evropsko politiko. Moški in ženske v Bruslju papeža namreč zelo upoštevajo. Vsi govorijo o okrožnicah Laudato si’ in Fratelli tutti. Menim, da ima sveti oče velik vpliv na evropsko politiko.«

Glede migracijskih politik Evropska unija ne napreduje

Papež je dal vodstvu COMECE jasna navodila glede težke situacije s področja priseljevanja, ki je ponovno pod drobnogledom mednarodnih novic zaradi dogajanja v Španiji in na Danskem. Kardinal Hollerich je poudaril, da glede migracijskih politik Evropska unija ne napreduje: države kot so Italija, Španija, Malta in Grčija so prepuščene same sebi, kar je po njegovih besedah sramotno za Evropo.

Pozitivna izkušnja sprejema beguncev v Luksemburgu

Ob tem je kardinal spregovoril o izkušnji Luksemburga, od koder sam prihaja. Gre za državo, ki še vedno sprejema veliko migrantov in beguncev ter je dokaz, da je ljudi mogoče integrirati: »Sprejeli smo dve družini, ki sta bili na Lezbosu. Prihajata iz Sirije in Kuvajta, ena je krščanska in ena muslimanska. Živita v isti hiši, v dveh ločenih stanovanjih. Vse stroške zanju krije Cerkev. Zelo dobro sta se integrirali v vas, veliko veselje ju je obiskati. Otroci že govorijo luksemburščino – najstarejši ima sicer še malo težav, zaenkrat mi piše še v angleščini, vendar tudi on dobro napreduje. Lepo je videti, da so lahko ti ljudje na varnem, da lahko živijo srečno življenje, kot mi drugi. Vendar pa moramo kljub temu misliti tudi na veliko množico ljudi, ki nima te možnosti. Integracija je mogoča. Velika večina izmed njih ni ekstremistov – možno je sicer, da tudi ti obstajajo in v tem primeru jih je potrebno kot takšne tudi obravnavati. Imeti moramo odprto srce, pandemija bi nas morala naučiti, da smo brez socialnih stikov okrnjeni v svoji človeškosti. Pred vrati Evrope so ljudje, ki resnično nimajo ničesar. To me boli! Nekaj moramo storiti.«

Storiti, kar je mogoče, da bi ljudje ostali v svojih državah

Tudi škof Essna, Franz-Josef Overbeck, podpredsednik COMECE, je v intervjuju za Vatican News spregovoril o vprašanju priseljencev, pa tudi o situaciji v Nemčiji ter odgovoril na vprašanje, če je že napočil čas za tretji vatikanski koncil. Najprej je poudaril, da bi morala Cerkev glede migrantov reči, da je potrebno storiti vse, da bi ljudje lahko ostali v svojih državah, doma. »Vendar pa kaj lahko rečemo ob pogledu na begunce iz Malija ali Libije? Kaj storiti ob pogledu na Sredozemsko morje, ki je postalo največje pokopališče v Evropi? Vprašanje migracij ne bo razrešeno v naslednjih nekaj letih, morda bo trajalo tudi nadaljnjih sto let. Ves svet se spreminja. Sveti oče dobro pozna situacijo in vprašanja, ki se pojavljajo: ne le, kako živeti, ampak kako preživeti ob pomanjkanju vode ali ekologiji, ki ne zagotovi ljudem tega, kar je nujno potrebno za življenje. Kaj naj ob tem storimo? Ostanemo tukaj in čakamo? To gotovo ni mogoče, smo kristjani in poklicani smo živeti ljubezen do bližnjega. Cerkev v Nemčiji je že zagotovila pomoč državam po svetu, ki se nahajajo v krizi, med drugim tudi Venezueli. Tja smo skupaj z državo poslali na tone zdravil, saj so tamkajšnji ljudje brez pomoči.«

Situacija v Nemčiji

Škof Essna je v nadaljevanju odgovoril na vprašanje glede situacije Cerkve v Nemčiji. »Smo živa Cerkev, ki se je prav odločila, da reagira v tej tako težki situaciji brezna spolnih zlorab klera nad mladoletnimi. Odločili smo se za sinodalno pot, ki jo je kasneje izbral tudi sveti oče za vesoljno Cerkev. Smo na ozki, vendar pravi poti.«

Cerkev v Nemčiji ne na mrtvi točki, ampak na točki sprememb

Škof Overbeck je poleg tega poudaril, da se ne strinja z izjavo kardinala Marxa v odstopnem pismu papežu Frančišku, da je Cerkev »na mrtvi točki«: »”Mrtva točka” zadeva kakšno izmed cerkvenih struktur, da, vendar pa gre vera naprej z mladimi, z ostarelimi na nov način. Ni vse mrtvo, smo na točki sprememb, izbire novih poti. Prav tako nismo shizmatična Cerkev. Nahajamo se v času sprememb, tudi duhovnih, potrebno je razmišljati o različnih tematikah, tudi o celibatu: glede tega smo gotovo na mrtvi točki, duhovni poklici so skoraj na ničli – ne le v Nemčiji, ampak povsod na zahodu. Poskusimo razumeti, kaj nam želi Bog povedati, premislimo o tem. Sam sem resnično zaskrbljen zaradi pomanjkanja duhovnikov. V dvanajstih letih svoje škofovske službe sem posvetil največ enega ali dva duhovnika letno, medtem ko jih vsako leto umre med 20 in 30.«

Ni še čas za tretji vatikanski koncil

Ob koncu pogovora pa je podpredsednik COMECE dejal, da kljub temu, da se Cerkev ukvarja s kompleksnimi in temeljnimi vprašanji, še ni napočil čas za tretji vatikanski koncil: »Smo v morda končni fazi udejanjanja drugega vatikanskega koncila, ne pa v pripravi na tretjega. Obstaja še veliko teoloških, dogmatičnih oziroma temeljnih vidikov, ki jih je potrebno dodelati: npr. verska svoboda ali “vitalno življenje” Cerkve. Po mojem mnenju gotovo še ni čas za tretji vatikanski koncil.«

 


Vir: Vatican News

Foto: Vatican News

Obj.: M. B. 

Povej naprej.