Ponedeljek, 4. november 2024: Koga povabiti na gostijo
Koga povabiti na gostijo
Nauk evangelija nas spravlja nekoliko v zadrego. Normalno je namreč, da se na kakšnem rojstnem dnevu poveselimo s svojimi prijatelji in sorodniki. Tudi Jezus je zadnjo večerjo obhajal s svojimi učenci.
Morda pa je želel povedati to, da naše vabilo ne more biti dano zgolj z namenom, da nam bo povabljeni to enkrat povrnil po logiki “daj-dam”. Če bi namreč na takšen pragmatičen način dojemal povabila, potem bi moral dobro paziti, da v krog povabljencev ne bi prištel tistih, ki mene ne povabijo. Jezus nas tu vabi, da svoj ego izločimo iz enačbe, saj smo v nevarnosti, da bi s takšnim pristopom prejeli zgolj to skromno plačilo. S tem pravzaprav postajam plačnik sam sebi in zaprt pred Bogom. Božja ljubezen je namreč zastonjska in tu ne velja logika, kot npr. “Če boš priden, dobiš čokolado.”
Kaj pomeni biti “priden” po človeških merilih, je seveda veliko vprašanje, a zanka, ki se tu skriva, je logika postave: s svojimi deli, ko izpolnim to in to, se lahko rešim.
Jezus pa želi presekati prav to mentaliteto, ki je močno obvladovala Izraelce tedanjega časa. In ta logika je v končni fazi pripeljala tudi do tedanjega nekakšnega kastnega sistema, kjer so bili farizeji, saduceji in pismouki del izobražene in večinoma bogate srenje, ki je prezirala preprosto ljudstvo, tujce pa sovražila. In to niti ni bilo v duhu zapovedi, ki jih je Bog dal Mojzesu, pač pa potvorjena različica postave.
Navsezadnje tudi v novejši zgodovini ni manjkalo zločinskih sistemov ter ideologij, ki so iz družbe izločevale vse “defektne” (in so največkrat končali v kateri od plinskih celic).
Jezus nam tu želi dati podobo nebeške gostije, kjer nihče ne bo mogel gostitelju povrniti dobrote. In na to gostijo so povabljeni vsi, ne samo “zaslužni”.
Jezus uporablja preprost, a zgovoren primer, da me spodbudi, naj dajem svobodno in ne pričakujem ničesar nazaj. To lahko storim samo, če se zavedam, da sem tudi jaz prejel zastonj in ne morem poplačati Bogu za njegovo velikodušnost.
V spomin si prikličem ljudi, ki nimajo prednosti, ki jih uživam: Jezus si želi takega blagoslova tudi zanje. Kako naj bi jaz želel kaj manj zanje? Kaj lahko storim, da izrazim svojo hvaležnost za darove, ki jih uživam?
pripravil: Ervin Mozetič
foto: Canva
obj.: Neža Novak