Loading dogodki

Na slovenskem je znan pregovor, da sv. Neža kuram rit odveže (da začno nesti). 

Sv. Neža (Angeza) je bila ena izmed najbolj slavnih krčanski devic. V svojih spisih so jo slavili tudi največji cerkveni pisci kot sv. Ambrož Milanski (god 7. december), sv. Hieronim (god 30. september), sv. Avguštin (god 28. avgusta).

Komaj 12-letna je izpričala ljubezen do Kristusa z mučeniško smrtjo.

 

Običaji

Prvi krščanski rimski cesar Konstantin Veliki je na grobu sv. Neže v Rimu zgradil nekaj desetletij po njeni smrti veličastno baziliko.

Še danes v tej cerkvi ob Nomentanski cesti vsako leto na god svete Neže blagoslovijo dva jagenjčka, ki ju potem zakoljejo na veliki petek v spomin na velikonočno jagnje Jezusa Kristusa, iz njune volne pa stkejo palije za nadškofe in metropolite.

 

Iz življenja …

Po starem izročilu se je rodila leta 237/291 v plemiški rimski družini. Že od otroštva je bila kristjanka in Kristusu obljubila večno devištvo.

Ker je bila bogata in lepa, je imela pri dvanajstih letih številne občudovalce, ki pa jih je odklanjala. Zasnubil jo je celo sam sin rimskega cesarskega namestnika. Neža je zaroko odklonila, češ da je že zaročena z nebeškim Ženinom.

Ko je užaljeni ženin podrobneje ugotovil, da je Neža kristjanka, jo je naznanil oblastem. Biti kristjan je bilo v tedanji dobi preganjanja zločin proti državnemu redu. Nežo so obtožili in privedli na sodišče, kjer pa je neustrašno pričevala o veri in deviškosti. Njen notranji žar je bil močnejši od vseh groženj in bolečin. Ker pa je bila usmrtitev devic nezakonita, so jo najprej odpeljali v bordel, kjer jo je želel prefektov sin posiliti, a je mrtev padel po tleh. Neža ga je z molitvijo obudila, in zaradi česar je bila obtožena čarovništva in obsojena na smrt. Na koncu naj bi jo neki vojak zabodel z mečem oz. ji odsekal glavo – umrla je kot jagnje, leta 250/304 v Rimu, stara komaj 12 ali 13 let.

Ljudje so občudovali njen pogum pri komaj trinajstih letih. Čeprav je bila še zelo mlada, je bila duhovno zrela in se zavedala svojih večnih vrednot. Izročilo pravi, da se je osem dni po svojem koncu prikazala staršem z jagnjetino v roki in jih potolažila z veliko slavo, ki si jo je zaslužila s svojo mučeniško smrtjo. Njeno češčenje se je hitro razširilo, njeno ime se nahaja v rimskem kanonu. V njeno čast je bila v Rimu nad njenim grobom postavljena velika bazilika, darovalka pa je bila Konstancija, hči cesarja Konstantina.

 

Zavetnica

Njeno ime Agnes razlagajo iz lat. besede agnus, ki pomeni “jagnje”, ki ima pri kristjanih simboličen pomen.

Sv. Neža je zavetnica deviške čistosti; devic, zaročencev, vrtnarjev, otrok, žrtev posilstva, živali (zlasti ovac), pastirjev. Kmetje so Neži zaupali tudi kure, kar kaže pregovor Sveta Neža kuram rit odveže.

 

Upodobitve

Upodabljajo jo kot mlado dekle s palmo in jagnjetom kot simbolom deviškosti in nedolžnosti; upodabljajo jo tudi na grmadi.

 

Molimo

Vsemogočni Bog, slabotne v očeh tega sveta si izbiraš,

da ponižaš mogočne.

Ko obhajamo god svete mučenke Neže, nam daj,

da jo bomo posnemali v neomajni veri. Amen

Cerkve v Sloveniji posvečene sv. Neži

Na slovenskih tleh je sv. Neži posvečenih 19 cerkva ter ena kapela, sicer pa pri nas skorajda ni baročne cerkve brez njenega kipa ali slike.

 

ŽUPNIJSKA cerkev posvečena sv. Neži:

Št. Župnija (Škofija)
1. Sela pri Kamniku (LJ)

PODRUŽNIČNE cerkve:

Št. Župnija (Škofija) Kraj
1. Blagovica (LJ) Golčaj
2. Dobovec (LJ) Kum
3. Dobrnič (NM) Knežja vas
4. Dobrova (LJ) Brezje
5. Fram (MB) Fram
6. Griže (CE) Liboje
7. Hinje (NM) Lopata
8. Hinje (NM) Seč
9. Kovor (LJ) Brezje pri Tržiču
10. Raka (NM) Vrh
11. Sele pri Slovenj Gradcu (MB) Vrhe
12. Sevnica (CE) Zagradec (Čanje)
13. Skopo (KP) Krajna vas (++)
14. Sv. križ – Gabrovka (NM) Vodice
15. Šentrupert (NM) Zaloka
16. Vače (LJ) Gornja Slivna
17. Zagorje ob Savi (LJ) Bukovje
18. Zreče (MB) Golika
KAPELA:
1. Radovica (NM) Boldraž

 

Gradiva:

 

 

 

 

Drugi svetniki dneva:

  • Epifanij Pavijski, škof

 

Pripravila: dr. Brigita R. Perše