Bl. drinske mučenke skočile v smrt
15. decembra se spominjamo drinskih mučenk. Med njimi sta dve Slovenki. Ker so jih opiti četniki želeli onečastiti, je njihova prednica odprla okno in …
Mučeništvo
Umrle so 15. decembra 1941 mučeniške smrti v Goraždu ob reki Drini. 11. decembra 1941 so četniki njihov nevarovani samostan na Palah v Sarajevu oropali in zažgali. Pet slabo obutih in oblečenih sester so odgnali peš po zasneženih gorskih poteh proti 65 km oddaljenemu Goraždu, kjer so jih zaprli v drugo nadstropje vojaške kasarne, ki je stala tik ob reki Drini. Ker so jih opiti želeli onečastiti, je njihova prednica odprla okno in prva skočila skozi okno, za njo pa so to storile še druge. Pri padcu na kamnito ploščad pod oknom so se vse močno poškodovale, in še poskušale bežati. Toda besni četniki so jih ujeli, jih zverinsko pokončali z meči in noži, nato pa vrgli v reko Drino …
Tudi dve Slovenki
Med petimi drinskimi mučenkami sta tudi dve Slovenki (s. M. Krizina Bojanc in s. M. Antonija Fabjan). Skupaj še s tremi sestrami (Hrvatico s. M. Julo Ivanišević – predstojnico samostana, Madžarko s. M. Bernadeto Banja in Avstrijko s. M. Berchmano Leidenix) sta namreč tedaj delovali v samostanu Hčera Božje ljubezni na Palah blizu Sarajeva. Posvečale so se predvsem vzgoji otrok in mladine. Žal, je vseh pet sester leta 1941 umrlo mučeniške smrti. A s tem se njihova zgodba ne konča …
24. septembra 2011 so bile te drinske mučenke razglašene za blažene. Ob slovesni razglasitvi je bilo tedaj v Sarajevu več kot 300 duhovnikov … Iz Slovenije sta bila navzoča škof msgr. Andrej Glavan in dr. Stanislav Lipovšek.
Bl. s. Marija Krizina Bojanc
Rojena maja 1885 v Šmarjeti na Dolenjskem, umrla mučeniške smrti 15. decembra 1941.
Življenje
Ko je bila stara 36 let je stopila v redovno skupnost Hčera Božje ljubezni v Sarajevu. Odlikovala se je predvsem po nenehni molitvi, žrtvi in spokorniškem življenju, in zaradi česar so jo imenovali »sestra molitve«. Večkrat je dejala, da si želi umreti mučeniške smrti.
Bl. s. Marija Antonija Fabjan
Rojena 23. januarja 1907 v Malem Lipju (župnija Žužemberk), umrla mučeniške smrti 15. decembra 1941.
Življenje
Odraščala je brez staršev. K sebi jo je vzela njena pobožna teta, ki je zaslužna za to, da je Antonija pri 22-ih letih vstopila v samostan Hčera Božje ljubezni v Sarajevu. Odlikovala se je po preprostosti, iskrenosti, pobožnosti in zbranosti.
Molitev za kanonizacijo
Gospod Bog, Ti si svoje služabnice Antonijo Fabjan in Krizino Bojanc ter ostale drinske mučenke obdaril z milostjo redovniškega poklica in z močjo, da so zvestobo in ljubezen do tebe potrdile s prelitjem svoje krvi. Podeli tudi nam stanovitnost v veri, da se tudi za ceno trpljenja ne bomo ločili od tebe. Ponižno te prosimo, da blažene sestre sprejmeš v občestvo svetih vesoljne Cerkve. Daj, da bomo še bolj pogumno sledili zgledu njihovega življenja ter izkusili moč njihove priprošnje v naših potrebah in življenjskih bojih. Po Kristusu, našem Gospodu. Amen
GRADIVA:
- PDF Drinske mučenke, str. 133-145 (iz knjige Vi ste luč sveta, F. M. Dolinar, Družina)
- Reportaža z beatifikacije v Sarajevu 2011 (slov.) – 5:44 min: http://radio.ognjisce.si:8080/sl/123/aktualno/5694/
- O življenju in mučeništvu drinskih mučenk (v hr.) – 5:59 min
Več na spletni strani novomeške škofije >>>
Pripravila: dr. Brigita R. Perše