Umetnost kot oznanjevanje božanske lepote

Objavljeno: 28. 01. 2020

|

Kategorije: Uredniški izbor

<em>Umetnost</em> kot <strong>oznanjevanje božanske lepote</strong>

Na Papeški lateranski univerzi v Rimu se je sklenil 10. mednarodni forum na temo Duh, božanski umetnik na delu. Dvodnevno srečanje je pripravila Papeška teološka akademija, ki je tokrat želela teološke in verske vidike povezati z umetnostjo.

Umetnost in lepota nas namreč povezujeta z drugimi in z Bogom, je zatrdil predsednik teološke akademije Ignazio Sanna. Umetnost je sporočevalka poti lepote (via pulchritudinis) in oznanjevalka Kristusa. Kot zapiše papež Frančišek v apostolski spodbudi Evangelii Gaudium: »Oznanjevanje Kristusa pomeni pokazati, da vera vanj in hoja za njim ni le nekaj pravega in resničnega, ampak je nekaj lepega, kar more celo sredi preizkušenj napolniti življenje z novim sijajem in globoko srečo.«

Uvodno predavanje je imel kardinal Gianfranco Ravasi, predsednik Papeškega sveta za kulturo. Govori je o vesolju kot razlitju lepote v nebesih in na zemlji. »Po eni strani je lepota temeljna komponenta ‘biti’ in ‘obstajati’, ki pa ni namenjena sama sebi,« je dejal Ravasi. »S teološkega vidika predstavlja sporočilo o ‘onkraj’ in o ‘Drugem’. Močna imanenca in transcendenca se srečata v lepem, ki je istočasno človeško in božansko ter estetično in etično.« Pot lepote je torej treba živeti predvsem preko kontemplacije, preko trenutka, v katerem »srce govori s pogledom, ki občuduje lepoto Boga preko stvarstva«, kot je pojasnil Sanna. A najvišje in najčudovitejše Božje delo je vstali Sin, je poudaril Bruno Forte, nadškof v Chietiju Vastu: »On, ki nas bo v moči Duha naredil zmožne ljubiti po podobnosti Boga, ki je ljubezen, učlovečeni Sin, ki je umrl in vstal za nas. On je model in izvir ljubezni, h kateri smo poklicani.«

Umetnik tako postane posrednik tiste lepote, ki verniku pomaga izraziti njegovo ljubezen do Boga. »Seveda mora v osnovi biti vera, ki deluje v umetnosti, ki ni samo figurativna, ampak lahko ima več izrazov, kakor je to arhitektonska ali glasbena,« je pojasnil Sanna. »Pomaga nam, da se čutimo blizu Bogu in da hodimo po poteh lepote, ki nas bodo nekega dne privedle do kontemplacije neskončnega Dobrega, ki nas priteguje k sebi s svojimi vezmi ljubezni.«

Vir: Vatikan News

Foto: Vatikan News

Povej naprej.