Svetovno znani umetnik Gerhard Richter najstarejši nemški opatiji podaril tri vitražna okna

Objavljeno: 18. 09. 2020

|

Svetovno znani <em>umetnik Gerhard Richter </em>najstarejši nemški opatiji podaril <strong>tri vitražna okna</strong>

V najstarejšem samostanu v Nemčiji, v benediktinski opatiji Tholej je svetovno znani  umetnik Gerhard Richter (pred dnevi ste na RTV SLO lahko spremljali film Delo brez avtorja zgodbo, ki deloma temelji na njegovi življenjski zgodbi) izdelal tri nova vitražna okna. Cerkev je po celoviti prenovi spet odprta za obiskovalce. V cerkvi je 34 novih oken izdelala muslimanska umetnica Mahbube Maqsoodi, ki prihaja iz Afganistana.

Richter je samostanu podaril 1,95 m široka in 9,3 m visoka okna. 88-letni umetnik je okna označil za svoje zadnje veliko delo.

Okna prikazujejo abstraktne motive v rdeči, modri in rumeni barvi. Temeljijo na Richterjevi knigi Vzorci. Za predlogo je uporabljena slika s številko 724-4, ki jo je umetnik večkrat digitalno razdelil in zrcalil. Vitraži so bili izdelani v munchenski steklarski delavnici Gustav van Treeck.

Manjša okna umetnice Maqsoodijeve pa v svetlih barvah prikazujejo prizore iz Stare in Nove zaveze ter zgodovinske osebnosti, vključno z ustanoviteljem reda sv. Benediktom iz Nursije ter Hildegardo Bingen.

Benediktinska opatija Tholey se prvič omenja leta 634, in je najstarejši samostan v Nemčiji. Leta 2008 je bil samostan tik pred propadom. Sedaj ponovno doživlja vzpon. Samostanski kompleks so temeljito obnovili, gotska cerkev pa je bila popolnoma prenovljena. Trenutno v samostanu živi dvanajst menihov iz petih narodov.

 


Uredila: M. B.

Foto: splet

Povej naprej.