Dneve smo pokopavali po deset kristjanov na dan … zaradi koronavirusa umrla dva izmed petih duhovnikov v Siriji
Po poročanju Crux Now so se štirje izmed petih frančiškanov, ki delujejo v glavnem sirskem mestu Aleppu, v katerem divja vojna, okužili s koronavirusom in dva izmed njih sta za posledicami te bolezni umrla.
Župnik P. Ibrahim Alsabagh, eden izmed preživelih bratov je povedal, da je podobno visoka okuženost (štirje oboleli izmed petih) prizadela celotno župnijo.
Sirska vlada ni uvedla karantene ali zaustavila javnega življenja, da bi virus upočasnila in čeprav so si po Alsabaghovih besedah v župniji trudili ljudi ozaveščati, da je to potrebno, je virus Sirijo zaznamoval močneje kot evropske države tudi zaradi velikega pomanjkanja bolnišnične oskrbe, zdravil, zdravnikov in medicinskih sester.
Da sam ni zbolel, ima Alsabagh, ki se edini ni okužil, za znamenje Božje previdnosti, da je sam lahko v tem obdobju vodil župnijo in skrbel za sobrate, ki so zboleli.
“Da bi razumeli, kako nevarna je situacija, in kako zelo potrebna sta preventiva in zaščita, zadostuje dejstvo, da smo dneve in dneve pokopavali po deset kristjanov na dan, ki so umrli zaradi koronavirusa. Če posplošimo, v Aleppu živi 2,5 milijona ljudi, in vsak dan je umrlo 833 ljudi. Če te številke primerjate s številkami drugih držav, lahko vidite, s kakšnimi izzivi se soočamo v našem mestu.”
Račun za bolnišnico je skoraj nemogoče plačati, ljudje, ki bi želeli plačati račun za nego na intenzivnem oddelku, bi morali prodati svoje domove.
“Osebno si nisem nikoli predstavljal takega križevega pota”, pravi Alsabagh, “pripravil sem se na pomanjkanje hrane in vode, ne pa na takšno epidemijo. Ko smo vernikom predlagali družbeno razdaljo in nošenje mask, so se nam smejali in nam pokazali na vrste pred pekarno.”
Stroški življenja naraščajo in ljudje so vsak dan revnejši in težje pridejo do najosnovnejših dobrin. Tudi devet let neprestane vojne pušča nikoli zdravljene posledice. Kljub temu bodo frančiškani v Alepppu vztrajali in duhovno spremljali vernike ter jim pomagali s hrano, plačevanjem računov za bolnišnico, omogočanjem uporabe sanitarij in pomočjo pri ogrevanju ob bližajoči se zimi.
Uredila: M. B.
Foto: Unsplash