Papež Frančišek: Svetovni dan mladih je dogodek milosti, ki pomaga sanjati

Objavljeno: 02. 05. 2023

|

Kategorije: Cerkev po svetu, Mladi

<strong>Papež Frančišek:</strong> <em>Svetovni dan mladih je dogodek milosti, ki pomaga sanjati</em>
Svetovni dan mladih je dogodek milosti, ki prebuja, razširi obzorje, spodbudi srčne želje, pomaga sanjati in gledati onkraj,« zapiše papež Frančišek v predgovoru h knjigi »Dolga pot proti Lizboni«, v kateri portugalska novinarka Aura Miguel predstavi vsa svetovna srečanja mladih, od prvega do prihajajočega v Lizboni.

Svetovni dnevi mladih so bili in še vedno so trenutki zelo močne izkušnje za številne mlade, izpostavi sveti oče in spomni na svoj prvi svetovni dan mladih, ki se ga je prvo leto svojega pontifikata udeležil v Riu de Janeiru in ki je bil – kot zapiše – »nepozabna izkušnja«.

Mladi pred izzivom sprememb

Opozori na »spremembo dobe, ki jo živimo bolj ali manj zavestno in ki predstavlja izziv tudi in predvsem za mlade generacije«. »Tako imenovani “digitalni domorodci“, mladi današnjega časa, so vsak dan v nevarnosti, da se izolirajo, da velik del svojega življenja preživijo v virtualnem okolju in postanejo žrtve agresivnega trga, ki vzbuja lažne potrebe. S pandemijo covida in izkušnjo zaprtja so se ta tveganja še povečala.« A odpraviti se iz hiše, potovati s prijatelji, doživeti izkušnjo poslušanja in molitve, skupaj praznovati, vse to so po papeževih besedah za vse dragoceni trenutki.

Mladost pomeni odprtost za realnost

Spomni, da je mlade večkrat opozoril pred »balkonanjem« ter jih pozval, naj ne ostanejo »na balkonu in gledajo življenje, kako teče mimo njih, kot opazovalci, ki se ne vmešavajo, ki si ne umažejo rok, ki med sebe in preostali svet postavljajo zaslon mobilnika ali računalnika«. »Večkrat sem jim rekel, naj niso “mladi na kavču“, naj se ne pustijo anestezirati tistim, ki jim je v interesu, da jih ohromijo in odtujijo. Mladost so sanje, mladost je odprtost za realnost, je odkrivanje tistega, kar je v življenju zares vredno, je boj, da bi to osvojili, je odprtost za tesne in resnične odnose, je zavzemanje z drugimi in za druge.«

»Ni nam vseeno«

Mladi so danes poklicani, da se odzovejo na vse, kar se dogaja po svetu: da jim je mar za usodo mnogih njihovih sovrstnikov, ki so se rodili in odraščajo v begunskih taboriščih, za življenje mladih, ki bežijo pred vojno in preganjanji ter prečkajo Sredozemlje. Poklicani so reči, da jim ni vseeno za usodo milijonov ljudi, številnih otrok, ki nimajo vode, hrane, zdravstvene oskrbe, medtem ko se zdi, da oblastniki tekmujejo, kdo bo več porabil za prefinjeno orožje.

»Ni nam vseeno in mar nam je za tiste, ki trpijo v tišini naših mest in potrebujejo sprejem in poslušanje. Ni nam vseeno in mar nam je za usodo planeta, na katerem živimo in katerega smo poklicani varovati, da bi ga izročili tistim, ki bodo prišli za nami. Ni nam vseeno in mar nam je za vse, tudi za digitalno okolje, v katerega smo potopljeni in ki ga moramo spremeniti ter narediti bolj človeškega.«

Potrebujemo mlade, ki se zanimajo za druge

»Svetni dnevi mladih so bili protistrup za “balkonarje“, za anestezijo, zaradi katere se izbere divan, za nezainteresiranost,« zapiše papež in spomni, da so vključili, ganili in izzvali celotne generacije moških in žensk. »Svetovni dan mladih je dogodek milosti, ki prebuja, razširi obzorje, spodbudi srčne želje, pomaga sanjati in gledati onkraj. Je posejano seme, ki lahko rodi dobre sadove. Danes zelo potrebujemo mlade, ki so prebujeni, ki želijo odgovoriti na Božje sanje, ki se zanimajo za druge. Mlade, ki odkrijejo veselje in lepoto življenja, ki ga živijo za Kristusa v služenju drugim, najrevnejšim in trpečim.«

Samo navdušen novinar lahko navduši bralce

Sveti oče še izrazi zadovoljstvo nad načinom, kako avtorica knjige predstavi svetovne dneve mladih, ko jih umesti v čas in navede tudi glavne dogodke, ki so se zgodili v svetu in Cerkvi. »Zelo mi je všeč, da je v središču pripovedovanja to, kar ji je kot novinarki, opazovalki in vernici ostalo po teh izkušnjah. Da je bila osebno udeležena, je neprimerljivo s spremljanjem z razdalje.«

Frančišek poudari, da vsaka dobra komunikacija in vsaka dobra novica, temeljita na osebnem srečanju z realnostjo, situacijami in osebami. »Naloga novinarja ni opazovanje dogajanja od zunaj in ravnodušno analiziranje. Kdor sporoča in obvešča, mora dopustiti, da resničnost nanj naredi vtis, in tako jo bo lahko pripovedoval ter navdušil svoje poslušalce in bralce. Samo tisti, ki se pustijo navdušiti in ganiti, lahko navdušijo in ganejo svoje poslušalce in bralce.«


Vir: Vatican News

Foto: Vatican media

Obj.: MG

Povej naprej.