Sveti oče: Ostanimo nemirni, zastavljajmo vprašanja in smejmo se sami sebi

Predgovor papeža Frančiška h knjigi »Božja vprašanja, vprašanja Bogu«
Jezus je zastavljal vprašanja. Po Janezovem evangeliju je bil eden njegovih prvih stavkov vprašanje »Kaj iščeta?«, namenjeno dvema učencema Janeza Krstnika, ki sta mu sledila. Po navedbah evangelista Luke je bila Jezusova prva beseda ravno vprašanje njegovim staršem, Jožefu in Mariji: »Kako da sta me iskala?« Na križu, ob koncu svojega zemeljskega življenja, ki ga je namenil oznanjevanju Božje nežnosti, pa se je na Očeta obrnil z vprašanjem: »Moj Bog, moj Bog, zakaj si me zapustil?« Kljub temu pa se je, ko je vstal od mrtvih, predstavil Mariji Magdaleni z dvojnim, neposrednim vprašanjem: »Žena, zakaj jokaš? Koga iščeš?«
Jezus je rad zastavljal vprašanja. Rad se je pogovarjal z moškimi in ženskami svojega časa, ki so se zgrinjali okoli tega nenavadnega učitelja, ki je govoril o Bogu in setvi, o Božjem kraljestvu in zakladih na njivi, o kraljih, ki gredo v vojno, in bogatih gostijah. Tisti, ki so poslušali Jezusa, so razumeli, da njegovo govorjenje ni bilo neka retorična predstava, ampak poziv lastnega srca, način spraševanja notranjosti. Poskus predreti lupino ega, da bi vanj pronical balzam ljubezni.
Ta knjiga, za katero se zahvaljujem avtorjema, obravnava osemnajst različnih vprašanj, ki jih Bog zastavlja moškim in ženskam v Svetem pismu in ki jih različne osebe zastavljajo Bogu in Jezusu. Vprašanje je človeška poteza, zelo človeška: razkriva željo po spoznavanju, znanju, naravo vsakega med nami, ki se ne zadovoljimo s tem, kar obstaja, ampak želimo iti naprej, nekaj doseči, se poglobiti v neko temo. Kdor postavlja vprašanja, ni zadovoljen. Kdor sprašuje, ga navdaja nemir, ki sije kot simptom vitalnosti.
Zleknjena srca ne zastavljajo vprašanj. Kdor ima odgovore na vse, si ne zastavlja vprašanj o ničemer. Misli, da ima v žepu resnico, kot imamo v žepu svinčnik na dosegu roke. Blaženi Pierre Claverie, nadškof v Alžiriji, dominikanec kot avtorja te knjige, mučenec prijateljstva in dialoga z našimi brati muslimani, je rad ponavljal: »Sem vernik, verjamem, da Bog obstaja. Toda ne trdim, da ga posedujem, ne po Jezusu, ki mi ga razodeva, ne po dogmah moje vere. Boga ne posedujem. Resnice se ne poseduje.«
To iskanje, ta želja in to hrepenenje se konkretizirajo v vprašanjih, v zastavljanju vprašanj, v poslušanju vprašanj drugih. Dobro vemo, da se je filozofija rodila iz velikih vprašanj o eksistenci: Kdo sem? Zakaj obstaja nekaj in ne nič? Od kod prihajam? Kam gre moje življenje? Zato je krščanstvo vedno stalo ob strani tistim, ki si zastavljajo vprašanja, saj Bog – to sem prepričan – ljubi vprašanja, zares jih ljubi. Mislim, da ima vprašanja raje kot odgovore. Ker so odgovori zaprti, vprašanja pa ostajajo odprta. Tako kot je Bog – je zapisal neki pesnik – vejica in ne pika: vejica usmerja na nekaj več, govor vodi naprej, pušča odprto možnost komunikacije. Pika pa govor zapre, konča razpravo, ustavi dialog. Da, Bog je vejica. In ima rad vprašanja.