Papežev obisk bo prinesel tolažbo in upanje
V pripravi na papežev obisk Iraka in po atentatu v Bagdadu prejšnji teden je kaldejski patriarh kardinal Loius Raphael Sako v intervjuju za Radio Vatikan spregovoril o trenutni situaciji v državi.
Napadi imajo politično ozadje
»Ljudje so zelo zaskrbljeni in tudi žalostni. Tisti, ki so bili umorjeni v napadih prejšnji teden, so bili revni, resnično revni. Žal imajo ti napadi politični cilj, predstavljajo sporočilo za vlado in tudi za novega ameriškega predsednika. Vlada je sprejela ukrepe.«
Ljudje še vedno upajo na mir
Na vprašanje, če prebivalci kljub tej preizkušnji še vedno upajo, da bo v Iraku vladal mir, je patriarh odgovoril: »Da, ljudje vedno prosijo za mir, za stabilnost, za varovanje človekovega dostojanstva, čeprav smo že skoraj dvajset let v situaciji zmešnjave, anarhije. Potreben je torej čas. Vendar pa je pred časom potrebna dobra volja s strani politikov. Če ni tega, ne bo miru. Tudi milice morajo upoštevati iraško vlado in vlada mora prepovedati uporabo orožja. Vse mora ostati v rokah vlade in ne političnih strank.«
Tri dni molitve in posta
Kardinal Sako je zatem povedal več o življenju kristjanov, ki so bili v ponedeljek, 25. januarja, povabljeni k tridnevni molitvi in postu. Dejal je, da proti njim sicer že kakšno leto ni bilo nobenega napada, nasprotovanja ali česa podobnega, ob tem pa je dodal: »Vendar pa smo mi del Iraka, ne živimo sami, smo skupaj z vsemi ostalimi. Njihova bolečina je naša bolečina. Smo torej bratje in sestre velike družine, ki se imenuje Irak. S tremi dnevi molitve želimo reči, da smo vsi otroci Boga, ki je Bog vsega človeštva. Zato ima odločitev za molitev v Ninivah dvojni pomen: najprej želimo poudariti, da Bog gleda na vse brez razlike; poleg tega pa gre za močno prošnjo Gospodu, naj nas reči pandemije, sredi katere se nahajamo. Danes namreč živimo v velikem strahu zaradi koronavirusa. Moliti moramo torej in prositi za Božjo pomoč, da bi bili rešeni in bi se končala ta pandemija po vsem svetu. Pri nas povprečje okužb ni visoko: vsak dan zabeležijo med 500 in 600 primerov.«
Papeža pričakujejo vsi
Ob koncu pogovora pa je patriarh še povedal, kako potekajo priprave na papežev obisk marca: »Vse pripravljamo skupaj z vlado. Za vse je to izreden dogodek. Papež bo prišel reči: “Dovolj! Dovolj vojn, dovolj nasilja, iščite mir, bratstvo in zaščito človeškega dostojanstva.” Menim, da nam bo prinesel dve stvari: tolažbo in upanje, oboje nam je bilo namreč do sedaj onemogočeno. Rekel bi, da gre za obisk, ki bo imel predvsem duhovne razsežnosti, ne bo poudarka na folklori in praznovanju. S tem bi se izgubil pravi pomen obiska. Gre za dogodek, ki je zelo pomemben za nas kristjane, vendar to srečanje pričakujejo vsi v Iraku, tudi muslimani, pripadniki drugih verskih stvarnosti in vrh vlade.«
Vir: Vatican News
Foto: Unsplash
Obj.: M. B.