Bolnišnica Bambino Gesù: Nov uspeh na področju presaditve srca

Objavljeno: 14. 06. 2021

|

Kategorije: Zanimivosti

Bolnišnica Bambino Gesù: <strong>Nov uspeh</strong> na področju <em>presaditve srca</em>

Bolnišnica Bambino Gesù je objavila sporočilo za javnost, v katerem so predstavili nov uspeh na področju presaditve srca: meseca maja so uspešno opravili operacijo, med katero je 15-letni fant, ki je bil negativen na covid-19, prejel srce darovalca, ki je bil pozitiven na covid-19. Gre za prvi tovrsten primer na svetu na področju pediatrije, podobno presaditev so izvedli na 64-letnem moškem v eni izmed bolnišnic v Bologni (Policlinico Sant’Orsola).

15-letni bolnik je imel dilatativno kardiomiopatijo. Gre za patologijo, ki srcu preprečuje učinkovito črpanje krvi. Po presaditvi so ga zdravili z monoklonskimi protitelesi, da bi odpravili tveganje, da bi prišlo do okužbe s covidom-19.  Monoklonska protitelesa ali imunoglobulini (Ig) so beljakovine, ki jih proizvajajo limfociti B, vrsta belih krvnih celic, katerih naloga je prepoznati in vezati določene molekule. Za izvedbo kirurškega posega so bila potrebna posebna dovoljenja. Tako Nacionalni center za transplantacije (CNT) kot tudi Italijanska agencija za zdravila (AIFA) namreč dovoljujeta presaditev le za paciente ki so pozitivni na covid-19 ali so ozdraveli po koronavirusni bolezni. Preiskave, ki so jih opravili po operaciji, so pokazale, da je 15-letnik zaščiten pred okužbo s covidom-19, saj je imel v krvi veliko količino specifičnih protiteles.

 


Vir: Vatican News

Foto: Vatican News

Obj.: M. B.

Povej naprej.

Radio Ognjišče - logo